Reklama

Polityka i prawo

Irlandzki regulator wszczął postępowanie przeciwko gigantowi

Fot. Book Catalog/flickr
Fot. Book Catalog/flickr

Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych wszczął dochodzenie w sprawie naruszenia przez Facebooka unijnych przepisów  dotyczących ochrony danych. Firma zapisywała hasła użytkowników w formacie zwykłego tekstu na wewnętrznych serwerach.

Władze Facebooka w marcu poinformowały, że problem został rozwiązany i pracownicy nie posiadają już dostępu do haseł milionów użytkowników, które były przechowywane na wewnętrznych  serwerach. Jednak jak wskazują specjaliści Krebs On Security, we wspomniane dane wgląd mogło mieć aż 20 tysięcy pracowników firmy.

„Komisja Ochrony Danych (DPC) została powiadomiona, że setki milionów haseł użytkowników, dotyczących użytkowników Facebooka, Facebooka Lite i Instagramu, były przechowywane przez firmę w formacie zwykłego tekstu na swoich wewnętrznych serwerach” – stwierdził w specjalnym oświadczeniu irlandzki organ regulacyjny. – „W tym tygodniu rozpoczęliśmy ustawowe dochodzenie w związku z tą kwestią, aby ustalić, czy Facebook spełnił swoje zobowiązania, wynikające z odpowiednich przepisów RODO” – dodaje.

Irlandia jest europejską siedzibą wielu amerykańskich firm technologicznych. W ramach ogólnego rozporządzenia UE w sprawie ochrony danych (RODO) Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych, oprócz Facebooka, jest również głównym regulatorem Twittera, LinkedIn, Apple oraz Microsoft.

Reklama

Komentarze

    Reklama