Reklama

Polityka i prawo

Inteligentne żarówki narzędziem hakerów?

Fot. Marco Verch is a professional Photographer and Speaker based in Cologne/flickr
Fot. Marco Verch is a professional Photographer and Speaker based in Cologne/flickr

Inteligentne żarówki, które są sterowane za pomocą smartfona mogą posłużyć hakerom do przeprowadzenia złośliwego cyberataku na urządzenia użytkownika. Podatność została wykryta przez specjalistów Check Point. 

Według portalu "E Hacking News" hakerzy odkryli nowy sposób na dostanie się do komputerów użytkowników, z wykorzystaniem systemu inteligentnego oświetlenia, na przykład firmy Philips.

Na pierwszym etapie wirus instalowany jest w smartfonie użytkownika i powoduje problemy w sterowaniu oświetleniem. Jedyną metodą, żeby to naprawić jest przeinstalowanie aplikacji, co oznacza, że użytkownik usuwa program i ściąga go na nowo na swój telefon. W momencie, kiedy użytkownik ponownie łączy oświetlenie z inteligentnym systemem zarządzania domem, hakerzy są w stanie wykorzystać lukę w systemie zabezpieczeń Philips’a i zainstalować złośliwy algorytm na dysku komputera. W tym momencie urządzenie zostaje przez nich całkowicie przejęte.

Firma Check Point, która jako pierwsza wykryła luki w zabezpieczeniach systemu inteligentnego oświetlenia poinformowała, że jej odkryciem już zainteresowali się producenci inteligentnych żarówek, w tym Philips, którzy szybko usunęli błędy w systemie. Właściciele systemów inteligentnego zarządzania domem zostali poproszeni o zaktualizowanie systemu operacyjnego.

Eksperci alarmują, że błędy w zabezpieczeniach mogą dotyczyć nie tylko oświetlenia, ale także innych urządzeń sterowanych zdalnie. Jesienią ubiegłego roku "E Hacking News" pisał o tym, że z powodu wad w systemie hakerzy byli w stanie zaatakować Xiaomi Furrytail Pet Smart Feeder, czyli zautomatyzowane urządzenie karmiące zwierzęta domowe pod nieobecność ich właścicieli. Zaatakowane w ten sposób urządzenia nie wydawały pożywienia zwierzętom, co mogło skończyć się ich śmiercią głodową. 

Źródło:PAP

Komentarze