Reklama

Polityka i prawo

Instagram wdraża mechanizmy chroniące przed publikacją obraźliwych treści

fot. piqsels
fot. piqsels

Instagram wprowadził nową funkcję na platformie, która przed publikacją nowego materiału na platformie będzie „ostrzegać” użytkowników, jeśli ich podpisy na zdjęciu lub filmie mogą zostać uznane za obraźliwe. Platforma chce dać tym samym szanse na wstrzymanie publikacji i ponowne rozważenie słów, których chcemy użyć. Zmiana obowiązuje już od dziś.

Działanie zostało wprowadzone, jak to określa platforma, w ramach zobowiązania do prowadzenia walki z nękaniem w sieci. W celu opracowania rozwiązania zostały wykorzystane mechanizmy oparte na sztucznej inteligencji. Wcześniejsze mechanizmy „szturchające” użytkowników przed publikacją komentarza o obraźliwej treści dały bardzo obiecujące wyniki, dlatego też działanie tego narzędzia zostało rozszerzone również w zakresie podpisów pod umieszczanymi na platformie zdjęciami i filmami.

Działanie mechanizmu będzie bardzo proste. Od dzisiaj, gdy ktoś napisze podpis dla postu, a sztuczna inteligencja wykryje go jako potencjalnie obraźliwy, otrzyma komunikat informujący, że „jego podpis jest podobny do zgłoszonego w związku z zastraszaniem”. Użytkownik otrzyma możliwość edycji podpisu przed opublikowaniem.

Oprócz ograniczenia publikacji treści o negatywnym wydźwięku, ostrzeżenie ma mieć na celu edukację użytkowników odnośnie treści, które łamią zasady społeczności. Początkowo opcja będzie możliwa w wybranych krajach i stopniowo wdrażana na całym świecie.

Na początku grudnia Instagram informował o innej bardzo istotnej zmianie – ograniczeniu wiekowym do zarejestrowania się na platformie dla osób poniżej 13 roku życia. Użytkownicy rejestrujący się w aplikacji będą musieli podać swoją datę urodzenia. Wcześniej platforma ograniczyła możliwości kierowania reklam odnoszących się do suplementów diety oraz promowanie chirurgii plastycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama