Polityka i prawo

Informacje o hiszpańskiej szczepionce na Covid-19 wykradzione przez hakerów?

fot. Belova59 / pixabay
fot. Belova59 / pixabay

Chińscy hakerzy wykradli informacje o pracach nad hiszpańską szczepionką na koronawirusa – informuje hiszpański dziennik El País. W Hiszpanii istnieje kilkanaście projektów opracowywania szczepionek przeciwko COVID – przypomina dziennik.

Hiszpański dziennik El País powołując się na swoje źródła donosi, że chińskim hakerom udało się wykraść dane na temat prac nad wynalezieniem  szczepionki na koronawirusa.  

Informacje o tym, że służby odnotowały serię ataków wymierzonych w newralgiczne sektory zdrowia i farmacji, zostały potwierdzone przez Paz Esteban, dyrektorkę hiszpańskiego Narodowego Centrum Wywiadu (CNI).  

Jak potwierdziła szefowa CNI, tego typu ataki - na jednostki badawcze zajmujące się pracami nad szczepionką - zostały przeprowadzone również w innych państwach rywalizujących o jej wynalezienie. Przyznała również, że Hiszpania współpracuje w sprawie zapobiegania atakom ze służbami z innych krajów.

„Cyberataki zostały przeprowadzone przeciwko Hiszpanii i szeregowi innych państw konkurujących o wynalezienie szczepionki na koronawirusa” – powiedziała szefowa CNI.

Większość z tych ataków, jak donosi El País, pochodziła z Rosji i Chin i wykonywana była przez podmioty sponsorowane przez państwa.

Komentarze

    Czytaj także