Reklama

Polityka i prawo

HTC pracuje nad projektem smartfona opartego na blockchainie

Fot. Kārlis Dambrāns/Flickr/CC  2.0
Fot. Kārlis Dambrāns/Flickr/CC 2.0

HTC pracuje nad projektem smartfona opartego na technologii blockchain. Telefon znany jako Exodus będzie wyposażony w uniwersalny portfel kryptowalutowy i specjalne wsparcie sprzętowe dla zdecentralizowanych aplikacji - poinformował serwis The Next Web.

Firma HTC planuje stworzyć również własną sieć blockchain, w której wszystkie telefony Exodus będą wspierać system wymiany kryptowalutowej pomiędzy poszczególnymi użytkownikami.

Podzespoły w nowym telefonie HTC będą przygotowane z myślą o wsparciu kryptowalut takich, jak bitcoin, ethereum czy dfinity. Według The Next Web, firma rozważa również akceptację kryptowalut jako metody płatności za smartfon Exodus, choć jego cena jak do tej pory nie została ustalona.

HTC to nie pierwszy producent telefonów, który stworzył projekt gadżetu z myślą o blockchainie. Jako pierwsza rozwiązanie takie zaproponowała firma Sirin Labs, która we wrześniu ubiegłego roku zaproponowała smartfon oparty na tej technologii, mający kosztować tysiąc dolarów, a którego premiera zaplanowana jest na październik tego roku.

Zwolennicy technologii blockchain argumentują, że zastosowanie jej w budowie smartfonów pozwoliłoby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z tych urządzeń, a także polepszyć doświadczenia użytkownika, który mógłby używać domyślnie zintegrowanych portfeli kryptowalutowych wprost ze swojego telefonu m.in. do wykonywania bieżących transakcji z użyciem wirtualnych pieniędzy z ominięciem opłat za ich obsługę.

Blockchain to technologia, która pozwala na obsługę transakcji w ramach zdecentralizowanej struktury baz danych, która może służyć do kontroli procesów przy przetwarzaniu płatności i tworzeniu zapisów księgowych. 

Źródło:PAP

Komentarze