Reklama

Polityka i prawo

Holandia reguluje rynek kryptowalut

fot. QuinceMedia / pixabay
fot. QuinceMedia / pixabay

Bank centralny Holandii obejmie od 2020 r. nadzór nad kryptowalutami. Od stycznia prowadzenie w tym kraju działalności związanej z cyfrowymi tokenami będzie wymagało zarejestrowania się w instytucji - podała we wtorek agencja Reutera.

Zgodnie z przytaczanym przez agencję komunikatem, poczynając od 10 stycznia 2020 r. "firmy świadczące usługi wymiany cyfrowych tokenów na konwencjonalne środki płatnicze, a także dostawcy cyfrowych portfeli kryptowalutowych, będą zobowiązane do zarejestrowania się w De Nederlandsche Bank", by móc kontynuować prowadzoną działalność.

Branżowy serwis CoinTelegraph zauważył, że jeszcze w styczniu br. holenderski minister finansów Wopke Hoekstra otrzymał od głównych krajowych instytucji finansowych, w tym De Nederlandsche Bank, rekomendację wprowadzenia systemu licencji dla usług kryptowalutowych. Hoekstra wraz z szefem resortu sprawiedliwości Ferdinandem Grapperhausem zaproponowali objęcie cyfrowych tokenów regulacjami w ramach zgłoszonego w lipcu do parlamentu szerokiego pakietu reform wymierzonych przeciwko praniu pieniędzy.

Holandia nie uznaje kryptowalut za legalne środki płatnicze. Niezależnym od państw i banków centralnych cyfrowym tokenom (np. najbardziej znanemu bitcoinowi oraz opracowywanej przez Facebooka Librze) krytycy zarzucają niestabilność oraz możliwość ułatwiania prania pieniędzy i oszustw fiskalnych, a także finansowania przestępczości zorganizowanej i terroryzmu.

Źródło:PAP

Komentarze