Reklama

Polityka i prawo

Google zainwestuje 10 mld dolarów w rozwój cyfryzacji w Indiach

Fot. pikrepo.com/Domena publiczna
Fot. pikrepo.com/Domena publiczna

Google zainwestuje 10 mld dolarów w rozwój cyfryzacji w Indiach. Inwestycja ma być realizowana w ciągu kolejnych od pięciu do siedmiu lat i, jak ocenia agencja Reutera, stanowi największy wkład amerykańskiego koncernu w rozwój kluczowego dla firmy rynku wschodzącego.

Inwestycja ma być realizowana poprzez różnorodne partnerstwa, a także wkład w budowę ekosystemów infrastrukturalnych i działania związane z funduszami kapitałowymi - zapowiedział szef Google'a Sundar Pichai podczas dorocznej konferencji poświęconej aktywności koncernu w Indiach, w tym roku odbywającej się wirtualnie.

Jak wskazał, plany firmy "są odzwierciedleniem wiary w przyszłość Indii jako cyfrowej gospodarki". Pichai zaznaczył, że koncern z Mountain View "koncentruje się na rozszerzeniu dostępu do internetu poza sferę anglojęzyczną". Obecnie, jak pisze Reuters, w Indiach jest ponad 500 mln aktywnych użytkowników internetu. Celem Google'a jest podwojenie tej grupy.

Koncern w ramach planowanych w Indiach inwestycji chce również działać na polu edukacji oraz rozwoju sztucznej inteligencji.

Jak przypomina agencja Reutera, Google już angażowało się w inwestycje w tym kraju, wspierając m.in. start-up Dunzo zajmujący się lokalną spedycją.

Obecny szef Google'a Sundar Pichai urodził się w Indiach, a do giganta z Mountain View dołączył w 2004 roku. Pichaiemu przypisuje się przede wszystkim zaangażowanie w prace nad przeglądarką internetową Google Chrome. W ubiegłym roku zastąpił na stanowisku prezesa koncernu współzałożyciela firmy Larry'ego Page'a.

Google zapowiedziało również inwestycje rzędu 2 miliardów dolarów w Polsce. Amerykańska firma zapowiedziała budowę infrastruktury obliczeniowej w chmurze.

AK/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama