Reklama

Polityka i prawo

Gdzie jest szybki internet w Polsce? Rząd uruchomi system informacyjny

kabel internetowy
Autor. pxhere.com/CC0

Rząd chce uruchomić w tym roku specjalny System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Dzięki niemu możliwe będzie - zupełnie za darmo - sprawdzenie rodzaju usługi dostępu do internetu na określonym obszarze.

Reklama

Kancelaria premiera podkreśla, że nasz kraj jest obecnie "placem budowy nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych". Na terenie Polski ma powstać ponad 100 tys. km światłowodów, dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Reklama

Z kolei w ramach KPO i Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy ponad 2 mld euro zostaną przeznaczone na rozwój szybkiego internetu w regionach, gdzie występują białe plamy. Mowa o setkach tysięcy kilometrów infrastruktury i "co najmniej 1,6 mln gospodarstw domowych podłączonych do ultraszybkiego Internetu". A to wszystko w latach 2021-2027.

Różne sposoby informowania

KPRM zwraca uwagę, że operatorzy w różny sposób informują użytkowników o nowych przyłączach internetowych. Część z nich robi to za pomocą ulotek wrzucanych do skrzynek na listy, inni decydują się na rozmowy telefoniczne czy też aktualizacje informacji (np. map) na swoich stronach internetowych.

Reklama

"Wszyscy natomiast powinni informować Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o adresach, pod którymi mogą świadczyć usługi. Następnie Prezes UKE publikuje te informacje w wyszukiwarce, gdzie obywatele powinni mieć możliwość w łatwy sposób sprawdzić, czy i jakie usługi są dostępne w dowolnej lokalizacji" - czytamy w komunikacie kancelarii premiera.

Podkreślono w nim, że wyszukiwarka UKE to intuicyjne narzędzie, jednak dla obywateli "niedoskonałe". Dlaczego? Wynika to z faktu, że aktualizowana jest raz w roku i pojawiają się w niej błędy - np. pokazywane są informacje na temat światłowodów wyspecjalizowanych podmiotów, które nie są skierowane dla gospodarstw domowych.

"To oznacza, że użytkownik końcowy nie ma zapewnionego dostępu do aktualnych informacji o usługach szerokopasmowych!" - wskazuje KPRM.

Nowy system

Z tego względu rząd uruchomi SIDUSIS - System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Będzie darmową, publiczną bazą danych obejmująca informacje dotyczące rodzaju usługi dostępu do internetu na danym obszarze.  

"Publikowane dane będą aktualizowane w sposób ciągły, w odróżnieniu od obecnie funkcjonującej bazy prowadzonej przez Prezesa UKE. SIDUSIS będzie także stanowił narzędzie pomocne do planowania i budowy w przyszłości sieci szerokopasmowych, realizowanych zarówno w ramach inwestycji komercyjnych, jak i finansowanych ze środków publicznych" - czytamy w komunikacie.

Kto skorzysta?

KPRM wskazuje, że z systemu skorzystają:

  • obywatele – będą mieli dostęp do aktualnych informacji o usługach w danej lokalizacji, a w przyszłości dostęp do informacji, czy dany teren zostanie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych inwestycji. Bardzo ważną funkcjonalnością systemu będzie także możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam.
  • przedsiębiorcy telekomunikacyjni – system umożliwi tworzenie planów inwestycyjnych w oparciu o zapotrzebowanie np. z pominięciem pustostanów, czyli punktów adresowych, w których nikt nie skorzysta z usług. Dostęp do tak często aktualizowanych informacji umożliwi modyfikację planów inwestycyjnych w celu ograniczenia powielania istniejących sieci przez ich nadbudowę.
  • administracja – SIDUSIS zapewni informacje niezbędne do prowadzenia interwencji w ramach KPO i FERC, w postaci grantów o wartości 2 mld EUR na projekty budowy sieci szerokopasmowych zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam. Ustawa przewiduje także środki dla samorządowców, którzy będą mogli sfinansować funkcjonowanie Koordynatora Szerokopasmowego w każdej gminie zainteresowanej sprawnym podłączaniem szybkiego internetu.

Uruchomienie systemu ma nastąpić w tym roku.

Na podstawie informacji prasowej

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama