Reklama

Polityka i prawo

Fałszywe wideo z prezydentem rozpowszechniane przez Chińczyków. MON odpowiada

Autor. Kpr. Wojciech Król/CO MON.

Fałszywe napisy dodane do wideo z prezydentem Andrzejem Dudą sugerują, że polski prezydent „mobilizuje wojska do wkroczenia na Ukrainę”. Materiał rozpowszechniany jest w chińskich mediach społecznościowych. W sprawie zareagowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Reklama

W mediach społecznościowych w Chinach ma krążyć wideo z prezydentem Andrzejem Dudą, które prezentuje głowę państwa, jak deklaruje mobilizację wojskową na rzecz Ukrainy – podaje francuska agencja informacyjna AFP. Do materiału dodano wprowadzające w błąd chińskie napisy, które mają sugerować, że Polska wysyła swoje wojska na wojnę.

Reklama

"Prezydent Polski zadeklarował mobilizację wojskową. Polska wejdzie na Ukrainę i dołączy do ukraińskiego oporu militarnego!" - ma brzmieć fałszywe oświadczenie w wersji chińskiej, zamieszczone na platformie mikroblogowej Weibo w maju br.

Te słowa miały znaleźć się w materiale wideo, prezentującym przemawiającego Andrzeja Dudę. Fragment uproszczonych chińskich napisów do filmu miał brzmieć: „Polskie siły zbrojne są w pełni przygotowane do wkroczenia na zachodnią Ukrainę, a Polska zawsze może zorganizować polskich ochotników, by przyłączyli się do ruchu oporu. To pozwoli nam odeprzeć wszelkie niebezpieczeństwo lub potencjalne zagrożenie” – informuje AFP.

Reklama
AFP Fact Check dementuje informacje w fałszywym wideo z prezydentem
Autor. AFP Fact Check/ Twitter

Fałszywe przesłanie pojawiło się po tym, jak podpisano porozumienie o zacieśnieniu współpracy obronnej między Polską a Ukrainą. Film znalazł się m.in. na platformie Weibo i Douyin – chińskim odpowiedniku TikToka.

Czytaj też

Przemówienie prezydenta z 3 maja br.

Zespół fact-checkingowy AFP sprawdził, że wideo pochodziło z transmisji z przemówienia prezydenta, ale które wygłosił on 3 maja br. podczas obchodów Święta Konstytucji 3 maja. Oryginalnie pochodzi ono z fragmentu transmisji, którą umieszczono w serwisie Onet.pl (fragment pochodzi z 33 min i 19. sek).

Ministerstwo Obrony Narodowej nazwało te stwierdzenia „absurdalnymi fałszywymi wiadomościami, które pasują do rosyjskich wysiłków dezinformacyjnych”.

W oświadczeniu przekazanym AFP wskazano: „Traktujemy sensacyjne doniesienia o rzekomym wkroczeniu Wojska Polskiego na Ukrainę jako oczywiste działania propagandowe Federacji Rosyjskiej, mające na celu uzyskanie efektu dezinformacyjnego w międzynarodowej przestrzeni medialnej, podobnie jak wcześniejsze absurdalne doniesienia, dotyczące rozbioru Ukrainy poprzez nasz (Polski – red.) udział”.

/NB

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama