Reklama

Polityka i prawo

Fałszywe testy na COVID-19? Europol ostrzega przed nową falą oszustw

Fot. Konstantin 'KVentz' Ventslavovich/analyticsindiamag.com/
Fot. Konstantin 'KVentz' Ventslavovich/analyticsindiamag.com/

Restrykcje dotyczące podróżowania wprowadzone przez różne kraje w Europie okazały się świetną okazją dla przestępców. Dlatego Europol zdecydował się na wydanie ostrzeżenia o nowym zagrożeniu.

Produkowanie i sprzedawanie fałszywych certyfikatów potwierdzających fakt zaszczepienia na COVID-19, to jeden z przykładów takich działań. Ponadto, Europol zidentyfikował inne próby oszustwa. We Francji krąg przestępców handlował negatywnymi testami rezultatów na COVID-19, co umożliwiało podróżnym korzystanie z transportu lotniczego. Obecnie bez testu na obecność koronawirusa trudno jest wejść na pokład samolotu. 

W Wielkiej Brytanii z kolei zidentyfikowano przestępców, którzy próbowali sprzedawać nieprawdziwe dokumenty związane z COVID-19 za 100 funtów.  W grudniu 2020 roku oszuści zostali zatrzymani przez hiszpańską policję za sprzedaż fałszywych testów na COVID-19. W Niderlandach przestępcy oferowali negatywne testy na koronawirusa  poprzez mobilną aplikację za 50-60 euro.

Europol otrzymał również dodatkowe informacje na temat potencjalnego wykorzystania aplikacji mobilnej przez zorganizowaną grupę przestępczą, która pozwala na fałszowanie rezultatów testów na COVID-19.

Biorąc pod uwagę dostępność środków technicznych, w formie wysokiej jakości drukarek oraz różnorodnego oprogramowania, oszuści są w stanie wytworzyć fałszywe dokumenty łudząco podobne do oryginalnych.  Restrykcje dotyczące podróżowania nie znikną w najbliższym czasie, dlatego Europol prognozuje, że biznes produkcji nielegalnych dokumentów będzie stale wzrastał. Jednocześnie zachęca swoich członków do dzielenia się informacjami na temat działalności przestępców w obszarze fałszowania dokumentacji związanej z COVID-19. 

image

 

Komentarze