Reklama

Polityka i prawo

Facebook przestanie wykorzystywać numery telefonów do sugerowania znajomych

fot. Anthony Quintano / Flickr
fot. Anthony Quintano / Flickr

Numery telefonów używane jako zabezpieczenie dostępu do konta użytkownika nie będą już wykorzystywane do sugerowania znajomych na portalu społecznościowym - zapowiedział Facebook, ogłaszając nowe działania mające chronić prywatność użytkowników jego usług.

Serwis Cnet komentuje, że decyzja koncernu ma związek z ugodą zawartą z Federalną Komisją Handlu USA (FTC) w sprawie dotyczącej naruszeń prywatności użytkowników aplikacji Facebooka, która kosztowała firmę 5 mld dolarów. Agencja Reutera podkreśliła, że po wydanym przez FTC orzeczeniu Facebook chce m.in. w ten sposób "oczyścić swoje praktyki dotyczące prywatności".

Wcześniej w tym roku media ujawniły, iż firma Marka Zuckerberga aktywnie wykorzystuje numery telefonów podawane przez użytkowników celem wzmocnienia zabezpieczeń kont w serwisie (w ramach usługi uwierzytelniania dwuskładnikowego, 2FA) do targetowania reklamy cyfrowej. W ten sposób miały być także wykorzystywane adresy e-mail łączone z kontem na Facebooku.

Koncern w czerwcu ogłosił, że nie będzie już korzystał z numerów zabezpieczających konta do targetowania reklam Cnet ocenia, że najnowsza decyzja Facebooka może być postrzegana jako część szerszych działań firmy, zapoczątkowanych w 2018 r. po ujawnieniu skandalu związanego z nieuprawnionym uzyskaniem przez firmę Cambridge Analytica dostępu do danych 87 mln użytkowników serwisu.

Ponadto, jak wskazuje Cnet, Facebook musi działać w zgodzie z obowiązującymi na świecie regulacjami prawnymi ochrony danych osobowych i prywatności, w tym - z europejskim Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO, GDPR), którego przepisy - choć wdrożone w państwach członkowskich UE, zobowiązują również podmioty amerykańskie świadczące swoje usługi cyfrowe w krajach Wspólnoty.

Źródło:PAP

Komentarze