Reklama

Polityka i prawo

Era social mediów. Papież: niektóre strony stały się miejscem toksyczności

papież Franciszek
Autor. Catholic Church England and Wales/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

„Korzystanie z cyfrowych mediów, zwłaszcza tych społecznościowych, wywołuje wiele poważnych kwestii etycznych” - podkreślił papież Franciszek. Ostrzegł, że niektóre platformy i witryny internetowe stały się miejscem „toksyczności, mowy nienawiści i fake newsów”.

Reklama

W opublikowanym w poniedziałek przesłaniu do uczestników obrad międzynarodowej organizacji SIGNIS, działającej w 140 krajach, Franciszek położył nacisk na konieczność przeciwdziałania kłamstwom i dezinformacji oraz rozwijania, zwłaszcza w młodych ludziach, „zmysłu krytycznego” i umiejętności „odróżniania prawdy od fałszu, dobra od zła oraz doceniania znaczenia działań na rzecz sprawiedliwości, zgody społecznej i szacunku dla naszego wspólnego domu”.

Reklama

Zwracając uwagę na potrzebę czujności wobec mediów społecznościowych papież jednocześnie podkreślił ich znaczenie. „Rewolucja mediów cyfrowych w ostatnich dziesięcioleciach okazała się potężnym środkiem wspierania jedności i dialogu w naszej rodzinie ludzkiej” - zaznaczył.

Jak dodał Franciszek, podczas miesięcy lockdownu z powodu pandemii Covid-19 „widzieliśmy wyraźnie, jak media cyfrowe mogą nas zbliżyć, nie tylko poprzez rozpowszechnianie istotnych informacji, ale także poprzez przezwyciężenie samotności izolacji i, w wielu przypadkach, łączenie całych rodzin i wspólnot kościelnych na modlitwie i oddawaniu czci Bogu”.

Reklama

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama