Polityka i prawo

ENISA na pomoc Portugalii. Cel – bezpieczeństwo wyborów

Fot. Unión Europea en Perú/flickr
Fot. Unión Europea en Perú/flickr

W związku ze zbliżającymi się wyborami w Portugalii, portugalskie Krajowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (CNCS) zwróciło się do ENISA o wsparcie przy zabezpieczeniu procesów wyborczych.

W ramach współpracy zostanie zorganizowane ćwiczenie o nazwie ExNCS 2019. W tym zakresie ENISA będzie aktywnie wspierać władze portugalskie, zapewniając unikalną wiedzę i umiejętności związane z walką z cyberatakami. Zgodnie ze scenariuszem proces wyborczy zostanie poddany specjalnemu testowi, polegającemu na przeprowadzeniu kliku kontrolowanych incydentów oraz kampanii dezinformacyjnych.

Ćwiczenie ma przyczynić się do konsolidacji krajowych zdolności cyberbezpieczeństwa Portugalii. Celem jest tutaj wzmocnienie odporności wewnątrzpaństwowych oraz europejskich systemów demokratycznych.

ENISA ma duże doświadczenie w organizowaniu ćwiczeń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Od 2010 roku zorganizowała pięć dużych symulacji zwanych „Cybernetyczną Europą”, polegających na przeprowadzeniu szeregu incydentów na dużą skalę. Ćwiczenia te oferują możliwości analizowania zaawansowanych naruszeń bezpieczeństwa systemów związanych z cyberbezpieczeństwem oraz radzenia sobie ze złożonymi sytuacjami kryzysowymi oraz komunikacyjnymi.

Komentarze

    Czytaj także