Reklama

Polityka i prawo

Agencja UE ds. cyberbezpieczeństwa ma nowego szefa

Fot. Bankenverband - Bundesverband deutscher Banken/flickr
Fot. Bankenverband - Bundesverband deutscher Banken/flickr

Estończyk Juhan Lepassaar został wybrany na nowego szefa Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa. Już w pierwszej turze głosowania zdobył wymagane dwie trzecie głosów.

„Juhan Lepassaar jest doskonałym kandydatem do objęcia przewodnictwa nad europejską współpracą w zakresie cyberbezpieczeństwa, co zostało potwierdzone silnym poparciem państw członkowskich” – wskazuje Uku Särekanno, przedstawiciel Estonii w zarządzie Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa. Jak dodaje, już sama kandydatura Juhana Lepassaara była wielkim zaszczytem dla całej Estonii.

Szef Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa został wybrany przez zarząd agencji, w którego skład wchodzą przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej. Objęcie urzędu przez  Juhana Lepassaara nastąpi po złożeniu przez niego specjalnego oświadczenia przed Parlamentem Europejskim. Ma to nastąpić 23 lipca. Do 1 lipca Estończyk pełnił funkcję szefa sztabu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Andrusa Ansipa. 

Agencja UE ds. cyberbezpieczeństwa koordynuje i wspiera współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa państw członkowskich UE oraz ich zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CERT). Agencja UE ds. cyberbezpieczeństwa zastąpiła Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) na mocy aktu o cyberbezpieczeństwie UE.

Reklama

Komentarze

    Reklama