Reklama

Polityka i prawo

Emilewicz: pandemia przyspieszy proces cyfrowej transformacji gospodarki

Fot. Maciek82301/Wikipedia/CC 4.0
Fot. Maciek82301/Wikipedia/CC 4.0

Pandemia koronawirusa przyspieszy proces digitalizacji gospodarki - podkreśliła wicepremier i szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak wskazała, zmiany będą widocznie między innymi w sektorze usług, handlu, sprzedaży, a także wpłyną na popularność pracy zdalnej. 

Minister rozwoju wygłosiła swoje przemówienie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

"Epidemia przyspieszy zmiany związane z digitalizacją wielu procesów, zarówno w usługach w sprzedaży i sposobie świadczenia pewnych usług. Z całą pewnością wpłynie na zmiany w handlu, transporcie i upowszechni (...) takie świadczenia jak telepraca" - powiedziała Emilewicz.

Wicepremier oczekuje, że trwale zmienią się też modele biznesowe i plany działania firm. Transformacji ulec mają ponadto łańcuchy dostaw, które - jak przewiduje Emilewicz - staną się bardziej zdywersyfikowane. Jej zdaniem można spodziewać się też zwiększenia tendencji do oszczędzania.

Według Emilewicz obecnie największym wyzwaniem dla rządu jest przedstawianie Polski jako najbardziej atrakcyjnego miejsca do inwestowania w regionie. Uważa ona, że w tym mogą pomóc prognozy mówiące, iż jako kraj stosunkowo łagodnie przejdziemy obecny kryzys.

Szefowa resortu rozwoju uważa, że państwo w czasie kryzysu powinno pełnić rolę "subsydiarną, a nie zastępczą".

"Oczekiwanie, że budżet państwa przejmie wszelkie obowiązki i ryzyka z przedsiębiorców, jest oczekiwaniem nieuprawnionym. Co więcej, w długiej perspektywie mogłoby nas pozbawić tego wszystkiego, co stanowiło o sile polskiej gospodarki - elastycznego reagowania na zmiany, dostosowywania się, wysokiej efektywności i zdolności przyciągania do siebie atrakcyjnych, dużych partnerów" - podkreśliła wicepremier. 

Źródło:PAP

Komentarze