Reklama

Polityka i prawo

Eksperci NASK na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Fot. NASK
Fot. NASK

Sztuczna inteligencja, rozwój mobilnej transmisji danych 5G, unijna współpraca na rzecz bezpieczeństwa sieci i ich użytkowników, wyzwania związane z dezinformacją i manipulacją w mediach cyfrowych – to tylko niektóre tematy prelekcji, spotkań debat eksperckich, w których brali udział przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego NASK i spółki NASK SA w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy eksperci dyskutowali o tematach, które mają największy wpływ na gospodarkę Europy i świata. W tym roku jednym z takich tematów była sztuczna inteligencja, której obecność w przestrzeni wokół nas jest coraz bardziej widoczna. W eksperckiej dyskusji panelowej „Sztuczna inteligencja – kto będzie rządził światem?” podczas tegorocznego Forum wział udział dr hab. inż. Jacek Leśkow, Dyrektor NASK PIB.

W tym roku po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszyło Forum Cyberbezpieczeństwa, współorganizowane przez NASK PIB i Ministerstwo Cyfryzacji. Był to dwudniowy cykl panelowych debat z udziałem wiodących specjalistów w dziedzinach powiązanych z cyberbezpieczeństwem. Było to też miejsce, gdzie zainteresowane osoby mogły pogłębić swoją wiedzą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i obowiązkach dla firm, które wynikają z ustaw krajowych i przepisów Unii Europejskiej. NASK jako jeden z trzech CSIRT krajowego poziomu (CSIRT NASK) jest jednostką zobowiązaną do obsługi incydentów zgłaszanych przez operatorów usług kluczowych, dostawców usług cyfrowych, samorząd terytorialny oraz wszystkie te podmioty, których nie obsługują CSIRT GOV i CSIRT MON. Incydenty mogą także zgłaszać zwykli obywatele, jako że CSIRT NASK pełni rolę tzw. CERT of last resort, czyli CERT ostatniej szansy. 

Forum Ekonomiczne w Krynicy to coroczne, międzynarodowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej uznawane za największą tego typu konferencję w tej części świata. Forum odbywa się na początku września w Krynicy-Zdroju od 1992 roku. Jego pomysłodawcą jest Zygmunt Berdychowski, a organizatorem Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Misja Forum Ekonomicznego to tworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej w Europie. W Krynicy od lat padają ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media i omawiane przez środowiska eksperckie.

Reklama

Komentarze

    Reklama