Reklama

Polityka i prawo

Dyrektor NASK zdymisjonowny

Fot. NASK
Fot. NASK

Dyrektor instytutu NASK Wojciech Kamieniecki został odwołany z zajmowanego stanowiska przez Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego. Nieoficjalną przyczyną dymisji miały być problemy z przyjęciem Elektronicznego Systemu Poboru Opłat za korzystanie z dróg (inaczej e-myto albo viaTOLL) od austriackiego koncernu Kapsch.

Dr inż. Wojciech Kamieniecki był związany z NASK od 2015 roku jako dyrektor ds. ICT.
Obecnie funkcję dyrektora pełni Krzysztof Silicki, który wcześniej odpowiadał m.in. za cyberbezpieczeństwo w Ministerstwie Cyfryzacji.

NASK jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa internetu. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci w Polsce i koordynacją działań w tym obszarze zajmuje się Centrum Cyberbezpieczeństwa, w którego skład wchodzi zespół CERT Polska.

NASK prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Istotne miejsce zajmują badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości w bezpieczeństwie usług. Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki. NASK prowadzi także rejestr nazw w domenie .pl.

Komentarze