Reklama

Polityka i prawo

Niemcy: dymisja za kontakty z rosyjskim wywiadem

bsi rosja
Fot. Wilson44691/Wikimedia Commons/Domena publiczna / Michael Lucan/Wikimedia Commons/CC3.0 / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

MSW planuje zwolnić szefa niemieckiej agencji ds. cyberbezpieczeństwa w związku z doniesieniami o jego możliwych kontaktach z rosyjskim wywiadem. 

Niemieckie władze planują zwolnić Arne Schönbohma, szefa niemieckiej agencji ds. cyberbezpieczeństwa (BSI - Bundesamts für Sicherheit in der Informationstechnologe), po doniesieniach, że miał on kontakty z rosyjskim wywiadem – informuje agencja informacyjna AFP, powołując się na swoje źródła w rządzie. 

Według niemieckich mediów, minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser chce zdymisjonować Arne Schönbohma ze względu na jego rzekome relacje z Kremlem. Jak podaje m.in. Kreiszeitung, szefowa MSW odwołała już poniedziałkowe wspólne wystąpienie dotyczące rocznego raportu BSI. 

Zdaniem dziennikarzy to znak, że zmiany w agencji cyberbezpieczeństwa są już dokonywane.

Wiele wskazuje na to, że Schönbohm zostanie przesunięty na inne stanowisko. Wynika to z faktu, że krajowe przepisy ustawy o służbie cywilnej ograniczają możliwość zwalczania urzędników.

Czytaj też

Kontakty przez Radę?

Deutsche Welle podkreśla, że Arne Schönbohma był członkiem stowarzyszenia „Niemiecka Rada Cyberbezpieczeństwa” (Cyber-Sicherheitsrat Deutschland), które ma posiadać związki z rosyjskimi służbami wywiadowczymi. To za jej pośrednictwem miało dochodzić do kontaktów szefa BSI z agentami Putina. 

Warto podkreślić, że Arne Schönbohm pomagał tworzyć Radę, do której należy niemiecka firma „Protelion" (wcześniej „Infotecs GmbH”), będących filią rosyjskiego przedsiębiorstwa założonego przez byłego pracownika KGB. 

Czytaj też

MSW zbada sprawę

Szef BSI komentuje sprawę jednoznacznie, nazywając zarzuty „absurdalnymi”. 

Sprawa zostanie szczegółowo zbadana przez MSW. Już teraz Konstantin von Notz, szef komisji nadzoru nad służbami wywiadowczymi w Bundestagu, deklaruje, że oskarżenia zostaną przeanalizowane.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze