Reklama

Polityka i prawo

Presja na prezydenta. Trump powoła koordynatora ds. 5G?

Fot. quapan/flickr
Fot. quapan/flickr

Amerykańscy senatorowie chcą, aby administracja Donalda Trumpa wyznaczyła urzędnika odpowiedzialnego za koordynowanie polityki w obszarze rozwoju technologii 5G. Swoje stanowisko tłumaczą obawami o bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników – informuje serwis CyberScoop.

Senatorowie uważają, że obecny rynek technologii stanowi „bezprecedensowe wyzwanie dla bezpieczeństwa” USA oraz najbliższych sojuszników. W specjalnym piśmie skierowanym do Roberta O'Briena, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, stwierdzili, że przywództwo Chin w obszarze 5G w połączeniu ze zwiększonym uzależnieniem Stanów Zjednoczonych od szybkich i niezawodnych usług telekomunikacyjnych, stanowi strategiczne ryzyko dla całego państwa. W związku z tym, według amerykańskich senatorów, należy powołać urzędnika, który koordynowałby politykę 5G we wszystkich agencjach federalnych. „Powołanie koordynatora 5G pokazałoby naszym sojusznikom powagę, z jaką traktujemy ten problem” – mówi treść dokumentu.

Jak przypomina CyberScoop, przedstawiciele rządu od dawna wyrażali obawy dotyczące chińskich firm telekomunikacyjnych, które posiadają potencjał, aby nadawać kształt i tempo wdrażania innowacyjnych rozwiązań 5G na całym świecie. Negatywne nastawienie do tych podmiotów wynika z podejrzeń o szeroko zakrojone operacje szpiegowskie prowadzone przez Beijing, do których wykorzystywane są lokalne przedsiębiorstwa.

Komentarze