Reklama

Polityka i prawo

Czas na "Polskie 5G". Pierwsze porozumienie podpisane

fot. Ministerstwo Cyfryzacji / Twitter
fot. Ministerstwo Cyfryzacji / Twitter

Porozumienie (MoU) w sprawie rozpoczęcia prac nad koncepcją powołania spółki „Polskie 5G” do budowy wspólnej infrastruktury usług 5G zostało podpisane - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. 

Ministerstwo za pośrednictwem Twittera poinformowało o podpisaniu porozumienia w sprawie rozpoczęcia prac nad koncepcją powołania spółki "Polskie 5G". Spółka odpowiedzialna będzie za budowę wspólnej infrastruktury usług 5G. 

"Udało się przełamać silosowość w realizacji tego przedsięwzięcia" - napisała Rzeczpospolita powołując się na "dobrze poinformowaną osobę na zapleczu PiS". Z informacji na które powołuje się dziennik,  kolejnym krokiem będzie przyjęcie specustawy, zaraz na początku nowej kadencji Sejmu. "Wybrany przez obóz rządzący model zakłada, że to państwo poprzez spółkę celową będzie decydowało jakie rozwiązania technologiczne i z jakiej firmy będą stosowane w Polsce" - czytamy w Rzeczpospolitej. 

Dziennik dotarł również do zapisów podpisanego dzisiaj dokumentu: “Memorandum zakłada że Strony podejmą współpracę w celu przeprowadzenia analizy biznesowej stosownych modeli wdrożenia technologii 5G w Polsce w oparciu o pasmo 700 MHz do budowy jednolitej infrastruktury w standardzie 5G, która objęłaby całe terytorium Polski przy przyjęciu następujących założeń dla tego modelu: Właścicielem jednolitej infrastruktury dla pasma 700 MHz potencjalnie byłby podmiot – spółka celowa o nazwie #POLSKIE5G, w której Skarb Państwa lub spółka z udziałem Skarbu Państwa byłaby przedsiębiorcą dominującym w rozumieniu art. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 369). Założeniem Stron jest, aby Skarb Państwa zapewnił pasmo 700 MHz oraz dostęp do infrastruktury pasywnej na własnych nieruchomościach, a podmioty prywatne infrastrukturę pasywną i aktywną (aport lub długoletnie dzierżawy) oraz ewentualne środki finansowe” - czytamy. 

Sygnatariuszami porozumienia były PFR, Exatel, Orange Polska, T-Mobile, Polkomtel oraz Play oraz Ministerstwo Cyfryzacji. 

Reklama
Reklama

Komentarze