Reklama

Polityka i prawo

Cyberbezpieczeństwo w samorządach – ruszają szkolenia dla urzędników

Fot. Official GDC/flickr
Fot. Official GDC/flickr

Około 500 urzędników z pięciu województw weźmie udział w organizowanych przez NASK szkoleniach z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pierwsze spotkanie odbyło się 5 listopada br.

Wyobraźmy sobie cyberatak na urzędy, czy szpitale. Zakłócone zostaje funkcjonowanie systemów komputerowych tych instytucji. Co to oznacza? Paraliż usług, utrudnienia dla mieszkańców i pacjentów, realne zagrożenie. Szczęśliwie, to tylko czarny scenariusz. 

Aby nie stał się rzeczywistością pracownicy urzędów i instytucji muszą wiedzieć jak unikać takich zagrożeń, gdzie zgłaszać podejrzane incydenty. I to właśnie główny cel szkoleń NASK – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.  

Pięć województw na start

Cykl szkoleń dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego (JST) rusza 5 listopada. Kolejno w województwach: podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim i pomorskim przeszkolonych zostanie łącznie ok. 500 pracowników urzędów. 

Eksperci NASK przedstawią możliwe zagrożenia związane z różnego typu atakami internetowymi. Opowiedzą m.in. o ryzykach i modelach działania związanych z internetowymi oszustwami, złośliwym oprogramowaniem, włamaniami, wymuszeniami i innymi przestępstwami online. 

Przede wszystkim jednak poinstruują jak nie stać się ofiarą tego rodzaju przestępstw oraz jak reagować w przypadku podejrzenia cyberataku.

Jednostki samorządu terytorialnego - jako podmioty świadczące usługi niezbędne dla społeczeństwa - są objęte Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa. Mogą w związku z tym liczyć na fachową pomoc zespołu CSIRT (Computer Security Incident Response Team), działającego w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

Obowiązkowo

Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa nakłada na samorządy obowiązek zgłaszania incydentów do CSIRT NASK. Szkolenia mają na celu także przekazanie informacji m.in. o tym jak właściwie wywiązywać się z tego obowiązku.

Cykl szkoleń potrwa do połowy grudnia. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w urzędach marszałkowskich w poszczególnych województwach. Szkolenia organizowane są przez Akademię NASK. Prowadzą je doświadczeni eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego.

Cyberbezpieczeństwo w samorządach – więcej informacji o szkoleniach.

Informacja prasowa NASK

Komentarze