Reklama

Polityka i prawo

Cyberatak na izraelską firmę zbrojeniową. Agresywna polityka Pjongjangu

Fot. Ryuugakusei/Wikipedia/ CC 2.0
Fot. Ryuugakusei/Wikipedia/ CC 2.0

Według analiz przeprowadzonych przez specjalistów firmy ClearSky, północnokoreańscy hakerzy przyprowadzili atak na izraelskie przedsiębiorstwo sektora obronnego. To przejaw nowej polityki Pjongjangu.

Jak informuje ClearSky, północnokoreańscy hakerzy przeprowadzili cyberatak na jedną z izraelskich firm odpowiedzialną za produkcję urządzeń wykorzystywanych w przemyśle wojskowym i lotniczym. Według specjalistów incydent został przeprowadzony przez Lazarus Group (grupę hakerów powiązanych z Pjongjangiem).

Jak stwierdza szef wywiadu ClearSky Eyal Sela – „Nie możemy być pewni, jaki jest cel napastników. Może to być szpiegostwo przemysłowe lub handlowe. Ale może to być na przykład też szpiegostwo wojskowe”.

Według specjalistów Pjongjang może zlecić swoim hakerom intensyfikację działań w celu realizacji państwowej polityki gospodarczej. Jednym z głównym założeń ma być przeprowadzanie cyberataków na wrażliwe dane międzynarodowych firm i korporacji. Incydent wymierzony w izraelską spółkę wpisuje się w plan działania Pjongjangu.

Jak informuje ClearSky, za cyberatak odpowiada najprawdopodobniej grupa Lazarus. Specjaliści podkreślają, że opierają się na „dowodach technicznych”, więc nie można wykluczyć, że byli to inni hakerzy, którzy zwyczajnie podszyli się pod działalność charakterystyczną dla Lazarus.

Ido Naor, izraelski specjalista z Kaspersky Lab, wskazuje, że złośliwy załącznik, który był głównym narzędziem działania cyberprzestępców, był w stanie ominąć zabezpieczenia firmy. Hakerzy chcieli w ten spoósb wykorzystać lukę w przestarzałym oprogramowaniu do archiwizacji plików WinRAR w celu zdobycia konkretnych informacji.

Komentarze