Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: w 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych będzie podłączonych do internetu

internet kable
Autor. pxhere.com/CC0

Zakładamy, że w 2026 roku w każdym województwie praktycznie wszystkie gospodarstwa domowe będą podłączone do internetu - zapowiedział Janusz Cieszyński. Według zapewnień ministra cyfryzacji w lipcu ma ruszyć konkurs, który ma wyłonić firmy, które zrealizują szerokopasmowe inwestycje.

Reklama

Jak zaznaczył szef resortu cyfryzacji, warunkiem udziału w konkursie na budowę infrastruktury sieci szerokopasmowej jest to, że jeśli dany przedsiębiorca zdecyduje się zainwestować w dany obszar, to musi przyłączyć 100 proc. punktów adresowych, które znajdują się na jego terenie.

Reklama

"Nie będzie już wybierania przez operatorów tego, co się opłaca, co jest tańsze, gdzie można więcej zarobić. Jeśli zdecyduje się na dany obszar, to będzie musiał zapełnić wszystkie tzw. białe plamy" - zapewnił Janusz Cieszyński, który wraz z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą uczestniczył w piątek w konferencji "Internet w całej Polsce. Dla gospodarstw, szkół, dla każdego obywatela".

Czytaj też

Budowa sieci szerokopasmowego internetu

Podczas konferencji ogłoszony został konkurs na budowę infrastruktury sieci szerokopasmowego internetu. Jak wskazał minister cyfryzacji, na początku lipca ma ruszyć nabór firm zainteresowanych udziałem w konkursie. "Opublikowaliśmy dokumentację konkursową, po opublikowaniu dokumentacji konkursowej ruszamy z naborem. Chcemy jeszcze w tym roku rozstrzygnąć ten nabór, by firmy miały czas zakończyć te inwestycje do 2026 r." - powiedział Cieszyński.

Reklama

Jak podkreślił Grzegorz Puda, Polska powinna rozwijać się w sposób zrównoważony, co oznacza m.in. "możliwości rozwoju w obszarze cyfryzacji". "Zakładamy, że dzięki wsparciu z ogłoszonych właśnie konkursów dla operatorów telekomunikacyjnych ponad 1,7 mln gospodarstw domowych uzyska dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 300 MB/s" - wskazał szef MFiPR.

Zwrócił uwagę, że taki dostęp uzyskają też przedsiębiorcy, "którzy świadczą o rozwoju naszego kraju, a także miejsca istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego, takie jak np. służba zdrowia czy podmioty lecznicze".

Wykorzystanie europejskich funduszy

Puda wyjaśnił, że w najbliższych latach wsparcie dla nowoczesnej szerokopasmowej infrastruktury cyfrowej będzie realizowane ze środków programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, a także częściowo z Krajowego Planu Odbudowy. "W sumie kwota, którą będziemy mogli wykorzystać, to 7 mld zł wsparcia ze środków zewnętrznych, a łącznie cały program będzie opiewał na 10 mld zł" - poinformował Puda.

Minister cyfryzacji zapewnił, że dzięki tym inwestycjom telekomunikacyjnym, które będą realizowane ze środków europejskich "uda się wypełnić tzw. białe plamy na mapie Polski, gdzie dotąd nie było internetu".

Zaznaczył, że to są środki, które będą wspierały inwestycje prywatne firm. "Chcemy rozwijać polską gospodarkę i dawać szanse małym, regionalnym operatorom, którzy od wielu lat zagospodarowują mniejsze obszary naszego kraju" - powiedział Cieszyński.

Czytaj też

internet.gov.pl

Cieszyński zwrócił uwagę, że pod adresem internet.gov.pl można sprawdzić informacje zarówno o tym, jakie usługi dostępu do internetu są dostępne w danym punkcie adresowym, jak i na temat inwestycji w tym zakresie, jakie będą realizowane pod wskazanym adresem - czy to ze środków UE, czy ze środków prywatnych operatorów.

W serwisie internet.gov.pl można też zgłosić zapotrzebowanie na dostęp do sieci - zauważył. Chodzi o to, jak podkreślił, "by każdy (...) zainteresowany tym, żeby taka inwestycja powstała w jego okolicy, mógł zgłosić (...) że chciałby, aby pod danym adresem pojawiło się szybkie łącze".

Jak poinformowano w piątkowym komunikacie MFiPR, ogłoszona inwestycja będzie kontynuacją celów z Programu Polska Cyfrowa 2014-2020, który trwa do końca 2023 r. "POPC przyczynił się także do realizacji programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, dzięki której praktycznie wszystkie szkoły w Polsce mają dostęp do szybkiego, bezpiecznego i bezpłatnego internetu" - wskazano.

Dzięki wsparciu z Programu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 do końca 2023 r. dostęp do szerokopasmowego internetu uzyskało ponad 2 mln gospodarstw domowych i ponad 11 tys. - dodano.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

PAP

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama