Reklama

Polityka i prawo

Chińskie i rosyjskie cyberataki na edukacyjne platformy do zdalnego nauczania we Francji

fot. kropekk_pl / pixabay
fot. kropekk_pl / pixabay

Francuskie platformy edukacyjne, wykorzystywane do zdalnego prowadzenia lekcji w szkołach ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, stały się w zeszłym tygodniu celem cyberataków z Rosji i Chin – podała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na źródła w policji.

Błędy w pracy serwerów uniemożliwiły wielu uczniom i nauczycielom uczestniczenie w zajęciach. Minister edukacji Jean-Michel Blanquer potwierdził, że ataki pochodziły z zagranicy. Centralny Urząd ds. zwalczania przestępczości związanej z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi (OCLTIC) wszczął dochodzenie w tej sprawie.

Na początku kwietnia informowaliśmy o pierwszym dniu zdalnego nauczania w szkołach we Francji, kiedy to wiele platform do nauki online zostało zablokowanych.  W wyniku działań cyberprzestępców uczniowie i nauczyciele nie mogli uczestniczyć w zajęciach.

Komentując tę sprawę, francuski resort edukacji potwierdził w komunikacie prasowym, że liczne błędy techniczne na platformach edukacyjnych wynikały z „kilku jednoczesnych ataków typu DDoS na serwery”. Minister Blanquer przyznał, że doszło do cyberataków na Narodowe Centrum Kształcenia na Odległość (Cned).

PAP/PAP/SG

image

 

Komentarze