Reklama

Polityka i prawo

Chińskie aplikacje usunięte ze sklepu Google. Dlaczego nie podano przyczyny?

fot. Bram.Koster / Flickr
fot. Bram.Koster / Flickr

Z oficjalnego sklepu z oprogramowaniem na telefony z Androidem Google Play usunięto 46 aplikacji stworzonych przez chińską firmę iHandy. Nie podano powodów dla tej decyzji. Osiem innych aplikacji tego producenta wciąż można pobierać ze sklepu - podał serwis Cnet.

Wśród usuniętych programów znalazły się m.in. aplikacje do obróbki zdjęć, monitorowania stanu zdrowia, ochrony antywirusowej i wspomagania bezpieczeństwa telefonu, a także do czytania horoskopów i wklejania emotikonów. Oprogramowanie to zostało wcześniej pobrane ze sklepu Google Play kilkadziesiąt milionów razy - informuje Cnet.

Serwis BuzzFeed, który jako pierwszy poinformował o sprawie, zwraca uwagę, że to nie pierwszy raz, kiedy chińskie aplikacje są usuwane przez Google'a ze sklepu Play bez podania przyczyn. Według serwisu ruch amerykańskiego koncernu może jednak wiązać się z brakiem należytej ochrony prywatności użytkowników po stronie chińskich twórców oprogramowania.

Firma iHandy, której programy usunięto, notowana jest na giełdzie w Szenczen i chwali się, że jest "jednym z największych na świecie producentów aplikacji mobilnych" oraz dysponuje bazą "ponad 180 mln aktywnych w ciągu miesiąca użytkowników" swojego oprogramowania "w ponad 200 krajach".

Przedstawiciele Google'a odpowiadając na pytania BuzzFeedu wyjaśnili, że obecnie "trwa postępowanie wyjaśniające ws. działań iHandy", jednakże nie sprecyzowali, czego ono dotyczy.

Koncern podkreślił, że pozostałe aplikacje chińskiego producenta dostępne w Google Play nie mogą prowadzić obecnie działalności zarobkowej z użyciem sieci reklam firmy z Mountain View. W 2018 roku iHandy, przygotowując się do wejścia na giełdę, opisywał sieć reklam Google'a jako swoje główne źródło przychodów - twierdzi serwis. 

Źródło:PAP

Komentarze