Reklama

Polityka i prawo

Cel: powstrzymać Chiny - Amerykanie ograniczają eksport technologii AI

Fot. DLR German Aerospace Center/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. DLR German Aerospace Center/Wikipedia Commons/CC 2.0

Administracja prezydenta Trumpa podjęła środki, której celem jest ograniczenie eksportu na oprogramowanie sztucznej inteligencji. Ma to na celu utrzymanie wrażliwych technologii z dala od przeciwników takich jak Chiny – informuje Reuters.

Nowe zasady zostały wprowadzone w poniedziałek i firmy, które eksportują wybrane rodzaje oprogramowania geoprzestrzennego muszą zwrócić się o licencję jeżeli chcą ją sprzedać za granicą. Wyjątkiem jest handel z sąsiadem Stanów Zjednoczonych – Kanadą. James Lewis z think-thanku Center for Strategic and International Studies twierdzi w rozmowie z Reuteresem, że celem jest powstrzymanie amerykańskich firm przed pomaganiem Chinom w rozwoju ich sztucznej inteligencji, która może zostać użyta do wsparcia chińskiego wojska. Nowe regulacje mają być również pozytywnie przyjęte przed sektor rozwoju sztucznej inteligencji, ponieważ spodziewano się o wiele bardziej restrykcyjnych zapisów obejmujących zarówno sprzęt jak i oprogramowanie.

Regulacje te są pierwszym środkiem Departamentu Handlu, który działania na podstawie nowego prawa z 2018 roku. Na jego mocy instytucja może stworzyć przepisy regulujące eksport wrażliwych technologii do państw takich jak np. Chiny ze względów na bezpieczeństwo narodowe lub kwestie ekonomiczne. Zasady te stosowane będą tylko do amerykańskich korporacji, ale Stany Zjednoczone mogą spróbować rozszerzyć je na cały świat w przyszłości.

Reklama

Komentarze

    Reklama