Reklama

Polityka i prawo

Brexit nie zatrzyma współpracy Wielkiej Brytanii i UE w cyberprzestrzeni

Fot. Marco Verch Professional Photographer and Speaker/flickr
Fot. Marco Verch Professional Photographer and Speaker/flickr

”Nawet po brexicie Wielka Brytania oraz Unia Europejska muszą ściśle współpracować w kwestii cyberbezpieczeństwa, które nadal pozostaje kluczowym obszarem działalności państwa” – zaznaczył Michel Barnier, urzędnik Komisji Europejskiej odpowiedzialny za negocjacje w sprawie opuszczenia Wspólnoty. Porozumienie jest warunkiem koniecznym w przypadku wyjścia Zjednoczonego Królestwa z unijnych struktur – informuje serwis ZDNet.

„Brexit to nie tylko odłączenie się od struktur UE. To także konieczność budowania nowego partnerstwa z Wielką Brytanią” – podkreślił Michel Barnier podczas konferencji Web Summit w Lizbonie. „Nawet gdy ostateczne porozumienie zostanie ratyfikowane, nie będzie to koniec całej historii. Musimy pamiętać, że cały proces musi być w pełni uporządkowany”.

Jak informuje ZDNet, każda nowa umowa między UE a Wielką Brytanią będzie dotyczyła konkretnych obszarów współpracy – od handlu po gwarancję wzajemnego bezpieczeństwa. Przedstawiciel Komisji wskazał, iż te dwa podmioty będą musiały podejmować wspólne inicjatywy, aby stawić czoła współczesnym zagrożeniom, w tym złośliwym cyberatakom.

Nowe partnerstwo z Londynem docelowo ma obejmować między innymi wymianę najlepszych praktyk, informacji o cyberincydentach, a także technikach oraz strategii działania atakujących. Jednak kluczowa pozostaje zdolność do wspólnego reagowania na cyberataki - wskazuje ZDNet. 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pomimo tego, iż Europa przewodziła pierwszej rewolucji przemysłowej, obecnie pozostaje w tyle za konkurentami. „Dzisiaj, w XXI wieku, Stany Zjednoczone i Chiny są liderem. Jeśli w Europie nie podejmiemy odpowiednich działań, to zostaniemy zupełnie zdominowani przez Waszyngton i Beijing” – podkreślił Michel Barnier, cytowany przez serwis ZDNet.

Reklama

Komentarze

    Reklama