Reklama
Fot. Cyberdefence24.pl

Bogdan Święczkowski o agencji cyberbezpieczeństwa [Cyberdefence24.pl TV]

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w rozmowie z Cyberdefence24.pl o powołaniu narodowej agencji cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Bogdan Święczkowski był gościem konferencji CYBERSEC.PL w Warszawie. Mówił tam o ambitnych planach prokuratury związanych z walką z cyberprzestępczością. W polskich prokuraturach na wszystkich poziomach powstaną komórki do zwalczania cyberprzestępczości. Zaprezentowany ostatnio system ścigania sprawców cyberprzestępstw ma obejmować wszystkie szczeble prokuratury poczynając od krajowej przez jednostki regionalne (dawniej apelacyjne) i okręgowe aż po sieć prokuratur rejonowych. Podczas konferencji pojawił się też temat powołania krajowej agencji cyberbezpieczeństwa.

- Jestem zwolennikiem tej koncepcji. W moim przekonaniu takie rozwiązanie najbardziej sprawdza się w scentralizowanym państwie, takim jak Polska. Ten model jest realizowany m.in. we Francji, gdzie zdaje egzamin – mówił Bogdan Święczkowski.  Dodał również, że we francuskich strukturach istnieje instytucja, która mogłaby powstać również w Polsce, czyli narodowa agencja cyberbezpieczeństwa.

Jak podkreśla były szef ABW, utworzenie nowej instytucji „pozwalałoby na skuteczne zabezpieczenie infrastruktury krytycznej – nie tylko w sferze publicznej, ale także w sferze prywatnej, która jest elementem infrastruktury krytycznej, jak np. w systemie bankowym”.

- Można doprowadzić do stworzenia jednolitych standardów, jednolitego zabezpieczenia wszystkich instytucji rządowych i samorządowych. To zmniejszyłoby także koszty takiego zabezpieczenia i tworzenia takich systemów – podkreślił prokurator krajowy.

Jedna instytucja nie generuje dodatkowych kosztów, zmniejsza je, pozwala w sposób elastyczny reagować na zagrożenia i w sposób scentralizowany podejmować decyzje o charakterze obrony - ocenił Święczkowski. Prokurator krajowy dodał również, że taka jednostka musiałaby mieć możliwość reakcji na bezpośredni atak skierowany przeciwko polskiej infrastrukturze krytycznej.

Reklama
Reklama

Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama