Reklama

Polityka i prawo

Bogdan Święczkowski o agencji cyberbezpieczeństwa [Cyberdefence24.pl TV]

  • Image Credit: mil.ru

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w rozmowie z Cyberdefence24.pl o powołaniu narodowej agencji cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Bogdan Święczkowski był gościem konferencji CYBERSEC.PL w Warszawie. Mówił tam o ambitnych planach prokuratury związanych z walką z cyberprzestępczością. W polskich prokuraturach na wszystkich poziomach powstaną komórki do zwalczania cyberprzestępczości. Zaprezentowany ostatnio system ścigania sprawców cyberprzestępstw ma obejmować wszystkie szczeble prokuratury poczynając od krajowej przez jednostki regionalne (dawniej apelacyjne) i okręgowe aż po sieć prokuratur rejonowych. Podczas konferencji pojawił się też temat powołania krajowej agencji cyberbezpieczeństwa.

- Jestem zwolennikiem tej koncepcji. W moim przekonaniu takie rozwiązanie najbardziej sprawdza się w scentralizowanym państwie, takim jak Polska. Ten model jest realizowany m.in. we Francji, gdzie zdaje egzamin – mówił Bogdan Święczkowski.  Dodał również, że we francuskich strukturach istnieje instytucja, która mogłaby powstać również w Polsce, czyli narodowa agencja cyberbezpieczeństwa.

Jak podkreśla były szef ABW, utworzenie nowej instytucji „pozwalałoby na skuteczne zabezpieczenie infrastruktury krytycznej – nie tylko w sferze publicznej, ale także w sferze prywatnej, która jest elementem infrastruktury krytycznej, jak np. w systemie bankowym”.

- Można doprowadzić do stworzenia jednolitych standardów, jednolitego zabezpieczenia wszystkich instytucji rządowych i samorządowych. To zmniejszyłoby także koszty takiego zabezpieczenia i tworzenia takich systemów – podkreślił prokurator krajowy.

Jedna instytucja nie generuje dodatkowych kosztów, zmniejsza je, pozwala w sposób elastyczny reagować na zagrożenia i w sposób scentralizowany podejmować decyzje o charakterze obrony - ocenił Święczkowski. Prokurator krajowy dodał również, że taka jednostka musiałaby mieć możliwość reakcji na bezpośredni atak skierowany przeciwko polskiej infrastrukturze krytycznej.

Reklama

Komentarze