Reklama

Polityka i prawo

Turcja: blokada dostępu do Wikipedii naruszeniem wolność słowa

Fot. Mstyslav Chernov/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Mstyslav Chernov/Wikimedia Commons/CC 4.0

Blokada dostępu do Wikipedii narusza wolność słowa - stwierdził Trybunał Konstytucyjny Turcji. Rząd w Ankarze od 2017 roku uniemożliwia dostęp do wszystkich wersji językowych popularnej encyklopedii.

Państwowa agencja prasowa Anatolia poinformowała, że decyzja zapadła sześcioma z 10 głosów. Sprawę do Trybunału wniosła Wikimedia Foundation, organizacja non profit, zarządzająca Wikipedią.

"Trybunał Konstytucyjny orzekł w naszej sprawie dotyczącej Wikipedii, że doszło do naruszenia praw" - napisał na Twitterze Gonenc Gurkaynak, prawnik reprezentujący Wikimedia Foundation. Decyzja najwyższej instancji sądowej w Turcji może utorować drogę do odblokowania witryny - pisze Agencja Reutera.

Władze tureckie zablokowały internautom dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii w 2017 roku, a jako powód podano zamieszczanie przez nią artykułów sugerujących, że Turcja wspiera organizacje terrorystyczne.

Artykuły opublikowane w anglo- i niemieckojęzycznej wersji Wikipedii o Turcji i tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie zawierały m.in. krytyczną ocenę ustaw antyterrorystycznych wprowadzonych w tym kraju oraz przyjętej w referendum reformy konstytucyjnej. Informowano także o naciskach wywieranych przez władze na media i opozycję.

Źródło:PAP

Komentarze