Reklama

Polityka i prawo

Birma: blokada 216 kont zaangażowanych w "manipulowanie i psucie debaty publicznej"

geralt / pixabay
geralt / pixabay

Koncern Marka Zuckerberga zablokował 216 kont, stron i grup na Facebooku oraz Instagramie zaangażowanych w operacje informacyjne w Birmie. Według firmy niektóre powiązane były z miejscową armią, a ich zadaniem było „manipulowanie i psucie debaty publicznej”.

Jak przypomniała w czwartek agencja Reutera, Facebook już wcześniej pod wpływem krytyki w związku z niedostatecznymi działaniami na rzecz zatrzymania fali przemocy i mowy nienawiści w kraju usunął setki kont angażujących się w pogłębianie podziałów i dezinformację w Birmie, ukierunkowane przeciwko mniejszości muzułmańskich Rohingów. Jedno z nich należało do szefa birmańskiej armii, generała Min Aung Hlainga.

Osoby, które kontrolowały usunięte w ramach ostatniej akcji konta, w swoich działaniach angażowały się przede wszystkim w tworzenie treści o charakterze lokalnym, m.in. dotyczących przestępczości, stosunków pomiędzy różnymi grupami etnicznymi, życia celebrytów oraz kwestii wojskowych. Wykorzystywane były również materiały informacyjne pochodzące ze sprawdzonych źródeł, co miało uwiarygodnić strony.

Operatorzy usuniętych profili na reklamę na Facebooku według firmy wydali mniej niż 1,2 tys. dolarów. Treści promowane były zarówno w głównym serwisie społecznościowym Facebooka, jak i na należącej do niego platformie Instagram. Reklamy opłacane były w dolarach amerykańskich oraz w rosyjskich rublach. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama