Reklama

Polityka i prawo

Bezpieczne zakupy online - jak nie paść ofiarą oszustów?

Fot. gonghuimin468/Pixabay
Fot. gonghuimin468/Pixabay

W poszukiwaniu świątecznych prezentów Polacy co raz częściej odwiedzają sklepy internetowe, które podobnie do tych stacjonarnych, kuszą atrakcyjnymi ofertami. Kupując online należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności.

Internetowe zakupy dają niemal nieograniczone możliwości – za pomocą kilku kliknięć użytkownik zamawia produkty z dobrze znanych sklepów, ale również z najodleglejszych zakątków świata. Wiąże się to jednak również z pewnymi zagrożeniami, na które należy być wyczulnym. Dotyczą one przede wszystkim wiarygodności sprzedawcy i bezpieczeństwa płatności. - Bez zakupów online wielu z nas nie wyobraża sobie już życia. Warto pamiętać o ryzykach związanych z internetowymi transakcjami. Bezpieczeństwo przede wszystkim - mówi Juliusz Brzostek, dyrektor Pionu Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK. 

Na co należy zwrócić uwagę?

Sprawdzenie wiarygodności to podstawa

Aby uniknąć sytuacji zagrożenia, zawsze należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy. Pomóc w tym mogą opinie na portalach aukcyjnych, forach i w komentarzach. Dane, takie jak e-mail, numer telefonu lub numer skrzynki pocztowej nie wystarczą, aby uznać przedsiębiorcę za zaufanego. Na plus może działać możliwość odbioru osobistego towaru – jeśli sprzedający podaje swój adres to znak, że nie ma nic do ukrycia.

Czujność

Jeśli użytkownik zdecyduje się na płatność online, poza sprawdzeniem wiarygodności sprzedawcy, należy pamiętać również o tym, aby na bieżąco weryfikować czy strona internetowa, za pośrednictwem której dokonujemy transakcji, jest odpowiednio zabezpieczona. O należytej ochronie świadczy to, że połączenie jest szyfrowane – „https”, ma ważny certyfikat, a w pasku adresowym pojawia się symbol kłódki. Nie mniej istotne jest zwrócenie uwagi na to, czy transakcje są realizowane przez znanego operatora płatności. Login i hasło należy wpisywać dopiero wtedy, gdy klient posiada pewność, że wszystko jest w porządku. Przed zatwierdzeniem przelewu jednorazowym kodem, dostarczanym użytkownikom za pomocą SMS, konieczne jest sprawdzenie, czy numer konta odbiorcy zgadza się z tym w wiadomości.

Uwaga na publiczne sieci

Bardzo istotne jest, aby nie dokonywać płatności internetowych z ogólnodostępnych komputerów, znajdujących się w miejscach publicznych. W przypadku urządzeń mobilnych używanych do płatności, istotne jest, aby nie podłączać ich do otwartych sieci WiFi. Należy również upewnić się, że sprzęt, z którego użytkownicy korzystają ma zainstalowany i na bieżąco aktualizowany program antywirusowy. Po pomyślnie zrealizowanej płatności klienci powinni natychmiast wylogować się z konta bankowego i zamknąć przeglądarkę.

Nieprawidłowości należy zgłaszać

W przypadku oszustwa użytkownicy mogą zwrócić z prośbą o pomoc do wyspecjalizowanych instytucji. Nieuczciwe praktyki należy zgłaszać na stronie www.incydent.cert.plTaka reakcja ma bezpośrednie przełożenie na wzrost bezpieczeństwa w sieci wszystkich użytkowników.

Stój. Pomyśl. Połącz.

Ministerstwo Cyfryzacji i NASK prowadzą intensywne działania edukacyjne w zakresie zwiększenia świadomości zasad bezpieczeństwa w sieci. Efektem tych prac jest m.in. kompendium porad. Znajdują się w nich krótkie, przystępne przedstawienie wybranego zagadnienia wraz z listą wskazówek, jak można chronić się przed zagrożeniami.

Serwis NASK "STÓJ. POMYŚL. POŁĄCZ", too polska wersja międzynarodowej kampanii STOP. THINK. CONNECT.™, mającej na celu zwiększanie poziomu świadomości społecznej i promowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Polecamy korzystanie z tych dedykowanych serwisów. Warto aktualizować swoją wiedzę, aby móc swobodnie i bezpiecznie korzystać z udogodnień, jakie daje Internet – dodaje Juliusz Brzostek, dyrektor Pionu Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji 

Reklama

Komentarze

    Reklama