Reklama

Polityka i prawo

Będą szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla polityków

fot. Sejm RP/ Wikimedia Commons  CC 3.0
fot. Sejm RP/ Wikimedia Commons CC 3.0

Ministerstwo Obrony Narodowej i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wniosek Kancelarii Sejmu zorganizują szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla parlamentarzystów. Mają przejść je wszyscy zainteresowani. 

Szkolenia mają odbyć się jeszcze w lipcu, oferta MON i ABW składa się z części teoretycznej i warsztatowej – podaje WP.pl.

Teoria z zakresu cyberhigieny obejmuje m.in. wykład na temat hackingu, szpiegostwa, podsłuchu komputerowego, a także naukę takich pojęć jak: postprawda, deepfake czy fake news. Szkolenie ma objąć również zagadnienia z zakresu tworzenia silnych haseł, bezpiecznego postępowania w sieci, ochrony urządzeń elektronicznych, zagrożeń wynikających z QR-kodów. 

Politycy mają dowiedzieć się także, jak przechowywać swoje dane czy jak uniknąć zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w związku z korzystaniem z social mediów. Teoria będzie trwała 1,5 godziny.

Druga część – praktyczna (również czas trwania wyniesie 1,5 godziny) obejmie indywidualne zajęcia z instruktorem do spraw cyberbezpieczeństwa. Jak podała WP – ten blok ma objąć m.in. naukę konfigurowania i zabezpieczenia urządzeń, skrzynek pocztowych czy kont na portalach społecznościowych.

Szkolenia mają odbyć się w Akademii Sztuki Wojennej w warszawskim Rembertowie między 19 a 22 lipca br.

Szkolenie ABW

Dodatkowo, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma nauczyć parlamentarzystów, jak właściwie postępować wobec czyhających na nich zagrożeń informacyjnych. Posłowie dowiedzą się m.in. jak „postępować w kontakcie z cudzoziemcami” czy w jaki sposób mogą stać się „celem działania obcych wywiadów”.

Poruszane zagadnienia mają dotyczyć także prowadzenia rozmów, przechowywania ważnych dokumentów w czasie wyjazdów zagranicznych, a także postępowania w zakresie cyberbezpieczeństwa zarówno jeśli chodzi o sferę służbową, jak i prywatną. Szkolenia będą odbywały się na zlecenie Kancelarii Sejmu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama