Polityka i prawo
Aplikacja do monitorowania Covid-19 - skuteczna jeśli zainstaluje ją 80% użytkowników
Aplikacja do monitorowania rozprzestrzeniania się Covid-19 w społeczności będzie skutecznym narzędziem, jeśli zainstaluje ją 80 proc. wszystkich użytkowników smartfonów - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie brytyjskiej służby zdrowia.
Badanie przeprowadził zespół Instytutu Big Data działającego w ramach Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, który stworzył model skuteczności aplikacji do monitorowania obecności patogenu w społeczeństwie oparty o analizę sytuacji w mieście liczącym milion mieszkańców.
Zdaniem ekspertów aplikacja monitorująca kontakty społeczne celem ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii może być jednak pomocna nawet wówczas, kiedy zainstaluje ją mniej niż 80 proc. użytkowników telefonów. Ich zdaniem krytycznie istotnym elementem takiego oprogramowania jest funkcja autodiagnozy, dostępna np. w formie kwestionariusza dotyczącego objawów zakażenia koronawirusem. W przypadku otrzymania z kwestionariusza odpowiedzi wskazującej na prawdopodobieństwo zakażenia, aplikacja powinna wysyłać alert do wszystkich osób, które znajdowały się ostatnio w pobliżu objętego ryzykiem użytkownika wraz z zaleceniem powrotu do samoizolacji - uważają naukowcy.
Zespół z Oksfordu podkreślił, że istotnym aspektem wdrożenia rozwiązań do monitorowania kontaktów społecznych celem ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii jest czas. Opóźnianie monitorowania kontaktów społecznych w sytuacji ryzyka epidemicznego może prowadzić do ponownego wzrostu zachorowań.
Model stworzony przez naukowców obejmuje różne grupy wiekowe użytkowników, jednakże wyłącza tych powyżej 70 roku życia, którzy powinni być odgórnie chronieni przez zalecenie autoizolacji jako grupa szczególnego ryzyka.