Reklama

Polityka i prawo

Amerykański producent zaprezentował czip mający łączyć telefony z różnymi typami sieci 5G

fot. Maurizio Pesce / Flickr / CC BY 2.0
fot. Maurizio Pesce / Flickr / CC BY 2.0

Amerykański producent elektroniki Qualcomm zaprezentował czip modemu X60, który wraz z nowym czipem anteny jako pierwszy pozwoli smartfonom na łączenie się z różnymi częstotliwościami sieci 5G wykorzystywanymi na świecie - podała we wtorek agencja Reutera.

W wielu regionach sieć piątej generacji wykorzystuje tzw. częstotliwości sub-6, podczas gdy inne kraje, w tym USA, zdecydowały się na dodatkowe wykorzystywanie 5G opartego o fale milimetrowe.

Czip X60 ma nie tylko umożliwić odbieranie sygnałów sieci obu typów, ale także pozwalać na ich agregowanie, co ma zapewnić dodatkowe zwiększenie prędkości przesyłu danych - zaznaczył Qualcomm.

Firma z San Diego wskazała, że X60 wykonany będzie w architekturze czipów 5-nanometrowych, co sprawi, że będą bardziej energooszczędne i mniejsze. Przedsiębiorstwo opracowuje projekty komponentów, lecz ich wykonanie pozostawia niezależnym partnerom. Firma nie podała oficjalnie jakie spółki zajmą się produkcją. Źródła Reutera wskazały jednak, że przetarg wygrały Samsung Electronics i Taiwan Semiconductor Manufacturing.

Qualcomm ma zacząć wysyłkę próbek nowego komponentu dla klientów w I kw. 2020 r. Oznacza to, że części pojawią się we flagowych smartfonach na początku 2021 r.

Koncern spodziewa się, że na przestrzeni obecnego roku sprzedaż smartfonów 5G wyniesie między 175 a 225 mln urządzeń.

Źródło:PAP

Komentarze