Reklama

Polityka i prawo

Amerykański organ zbada sprawę wielkich koncernów. Rusza postępowanie antytrustowe

Fot. QuinceMedia/Pixabay
Fot. QuinceMedia/Pixabay

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) w ramach postępowania antytrustowego zajmie się kwestią prawidłowości dokonania przejęć innych firm przez gigantów technologicznych. W sprawę zamieszany jest między innymi Alphabet, Amazon, Apple, Facebook oraz Microsoft.

Celem czynności, które podjęła FTC ma być stwierdzenie, czy wielkie koncerny internetowe i technologiczne przejmowały mniejszych rywali w sposób mogący negatywnie wpływać na wolną konkurencję na rynku, dobro konsumentów oraz czy działo się to z pominięciem stosownych regulacji prawnych.

Amazon, Apple, Facebook, Microsoft i Alphabet zostały wezwane przez FTC do udzielenia szczegółowych informacji na temat przejęć dokonywanych w ostatnich dziesięciu latach - podaje dziennik. Dochodzeniowe według gazety obejmie najprawdopodobniej setki transakcji, które nigdy wcześniej nie były przedmiotem zainteresowania ze strony organów federalnych, gdyż kwoty, na które opiewały, nie przekraczały progu kwalifikującego przejęcia do audytów antytrustowych.

Krytycy wielkich firm technologicznych od dawna wskazywali, iż sposób, w jaki koncerny te pozyskują spółki mniejszych rywali prowadzi do powstania wokół gigantów "stref śmierci", zabezpieczających ich przed zagrożeniami ze strony potencjalnych konkurentów. Jak wskazują niektórzy analitycy, może to wpływać na obniżanie innowacyjności i inwestycji w całym sektorze.

Obrońcy koncernów twierdzą z kolei, że proceder przejmowania mniejszych spółek przez wielkie firmy wzmacnia innowacyjność. Wielu twórców start-upów zaczynało swoją przygodę z biznesem z zamiarem sprzedaży swoich firm wielkim graczom - uważają. 

Źródło:PAP

Komentarze