Reklama

Polityka i prawo

Amerykanin napisał oprogramowanie dla ISIS? Służby zatrzymały podejrzanego

Fot. Jobs For Felons Hub/flickr
Fot. Jobs For Felons Hub/flickr

Amerykańskie służby aresztowały 20-letniego mężczyznę z Chicago za wspieranie Państwa Islamskiego poprzez rozpowszechnianie propagandy. Zgodnie z aktem oskarżenia miał on opracować skrypt komputerowy, który umożliwiał zwiększenie zasięgów publikowanych treści w social mediach – informuje serwis CyberScoop.

Thomas Osadzinski, student Uniwersytetu DePaul, został oskarżony o napisanie skryptu komputerowego, który służy do rozpowszechniania propagandy ISIS na szeroką skalę. Prokuratorzy USA podkreślają, że jest to przykład udzielania wsparcia zagranicznej grupie terrorystycznej.

Zgodnie z aktem oskarżenia mężczyzna udostępnił skrypt oraz instrukcję korzystania z niego osobom, które uważane są za „zwolenników ISIS”. Sytuacja miała miejsce na początku bieżącego roku.

Steve Greenberg, adwokat oskarżonego, zaprzecza wszystkim zarzutom, stanowczo broniąc swojego klienta. „To młody człowiek, który działał zgodnie z prawem” – powiedział w wywiadzie dla CyberScoop. – „Nie napisał tego kodu dla ISIS. Chociaż rozumiemy, że rząd musi być czujny, to jednak w tej sprawie przesadzili”.

Do tej pory Thomas Osadzinski studiował informatykę na Uniwersytecie DePaul, co potwierdza rzecznik placówki Carol Hughes. „Możemy potwierdzić, że Thomas Osadzinski jest obecnie u nas zarejestrowany” – podkreślił przedstawiciel instytucji na łamach CyberScoop. – „Zdajemy sobie sprawę z powagi zarzutów i w przypadku ich potwierdzenia będziemy współpracować z władzami”.

To już drugi przypadek aresztowanie mieszkańca Chicago w tym tygodniu za rzekome wspieracie działalności Państwa Islamskiego. W piątek Departament Sprawiedliwości USA poinformował o aresztowaniu 37-letniego Jasona Browna za „próby wysłania środków finansowych żołnierzowi ISIS w Syrii” – wskazuje serwis CyberScoop.

Komentarze