Reklama

Polityka i prawo

Alerty bezpieczeństwa dla niemieckich centrów szczepień

fot. pixinio.com
fot. pixinio.com

Kanclerz Angela Merkel ostrzega centra zajmujące się szczepieniem niemieckiego społeczeństwa przed cyberatakami. Zdaniem administracji jednostki te są podatne na działanie cyberprzestępców, co może doprowadzić do przerwania akcji szczepień.

Zgodnie z notką przesłaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Bloombergowi wszystkie ośrodki szczepień związane z procesem przeciwdziałania pandemii koronawirusa zostały postawione w stan wysokiej gotowości. Powodem jest przewidywane wysokie prawdopodobieństwo cyberataku wymierzonego w te jednostki.

Informacja została skierowana do firm zajmujących się badaniami i rozwojem, produkcją; transportem i dystrybucją szczepionki na koronawirusa. Działania zapobiegawcze kanclerz Merkel są z pewnością motywowane koniecznością zapewnienia ciągłości szczepień - niemiecka administracja planuje zaszczepić całe społeczeństwo do września 2021.

Jak pisaliśmy wcześniej, przestępcze działania w sieci stanowią bardzo poważny problem dla jednostek medycznych. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CheckPoint wynika, że placówki służby zdrowia są celem coraz większej liczby cyberataków. Zagrożenie to zwiększyło się w ostatnich dwóch miesiącach, czego przyczyną miała być pandemia koronawirusa, w związku z czym jednostki te w obecnej sytuacji są bardziej skłonne spełnić wymagania cyberprzestępców, aby odblokować systemy.

Ataki na placówki medyczne są szczególnie istotne z uwagi na możliwość bezpośredniego wpływania na bezpieczeństwo, a także zdrowie i życie ludzkie. Sytuacja pandemiczna jest jednak bezdusznie wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy - jak podkreślają eksperci CheckPoint - atakują ten sektor z uwagi na większą skłonność spełnienia żądań okupu, biorąc pod uwagę okoliczności. Główną motywacją są zatem pieniądze – szybkie i w dużej kwocie.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama