Polityka i prawo
5G odkryje potencjał nowych innowacyjnych technologii
Podczas piątej edycji Dnia Innowacji Huawei w regionie Azji i Pacyfiku, która odbyła się w chińskim Chengdu, partnerzy firmy zaprezentowali szereg innowacyjnych aplikacji przemysłowych, aby zademonstrować potencjał komercyjnych zastosowań 5G, takich jak wirtualna rzeczywistość (5G + VR), transmisje wideo w ultrawysokiej jakości (5G + wideo 8K), łączność z bezzałogowymi statkami powietrznymi (5G + drony), telemedycyna i ambulanse 5G.
Wsparcie transformacji cyfrowej przemysłu i dostarczenie nowych możliwości dla konsumentów to główne cele wdrożenia 5G.
5G + VR: Kilka kilometrów od Chengdu znajduje się Sanktuarium Pand – Baza Badawczo-Hodowlana Pandy Wielkiej. Zostały w niej zainstalowane panoramiczne kamery 360°, które podglądają mieszkające na terenie sanktuarium niedźwiedzie bambusowe i w czasie rzeczywistym przesyłają rejestrowany obraz poprzez sieć 5G do okularów VR. Dzięki temu rozwiązaniu uczestnicy Dnia Innowacji mogli poczuć się jakby przechadzali się tuż obok uroczych pand.
Wideo 8K + 5G: Podczas Dnia Innowacji Huawei sieć 5G umożliwiła również bezprzewodową transmisję wideo w doskonałej jakości. Obraz z kamer ustawionych przed sceną trafiał na wielki ekran 8K. Sprawiało to, że uczestnicy mogli oglądać wystąpienia ównież na telebimie, na którym obraz wyświetlany był w wyjątkowo wysokiej jakości.
Działanie innowacyjnych technologii nie byłoby możliwe bez ultraszybkiej sieci 5G. Weźmy na przykład wideo 8K, którego rozdzielczość wynosić może nawet do 7680×4320 pikseli, czyli 4 razy więcej niż w przypadku 4K. Bezprzewodowe przesyłanie obrazu o tej jakości wymaga łącza o przepustowości jaką dziś może zapewnić tylko 5G.
Ponieważ sieci 5G mają większy zasięg, prowadzenie transmisji na żywo w 8K możliwe jest w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Nie wymaga również angażowania do pracy kosztownych wozów transmisyjnych, co obniża koszty i poprawia wydajność. W przyszłości transmisje na żywo łączące 5G, VR, 8K oraz inne technologie przyniosą jeszcze bardziej innowacyjne rozwiązania, np. w dziedzinie telemedycyny i będą promować rozwój gospodarki cyfrowej.
5G wchodzi na rynek i znajdzie wiele zastosowań w różnych branżach, co znacznie zwiększy wydajność i obniży koszty. Jak pokazano podczas Dnia Innowacji Huawei, sieci 5G posłużą na przykład jako podstawa kompleksowego systemu pomocy medycznej w nagłych wypadkach, składającego się z połączonych ambulansów, dronów i aplikacji wspomaganych sztuczną inteligencją (AI), rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością (AR i VR). Po tym, jak poszkodowany znajdzie się na pokładzie ambulansu podłączonego do sieci 5G, lekarz będzie mógł skorzystać z pokładowego sprzętu medycznego, aby pobrać próbki krwi, wykonać badanie EKG lub USG. Jednocześnie wszelkie dane, takie jak monitorowane funkcje życiowe pacjenta, wyniki badań i dokumentacja medyczna, będą mogły być wysyłane do szpitala w czasie rzeczywistym, tak, aby lekarze mogli jak najszybciej przygotować się, np. do operacji. Pozwoli to zaoszczędzić czas i zwiększyć szanse na uratowanie rannego.
Komercyjne wykorzystanie sieci 5G przyniesie konsumentom nowe doświadczenia, umożliwi cyfryzację, ułatwi wprowadzenie innowacji w zastosowaniach przemysłowych oraz będzie generować większą wartość społeczną i ekonomiczną.
Informacja prasowa