Reklama

Strona główna

Pentagon sprawdza gotowość cyberoddziałów

  • Fot. Paweł Ziemnicki

US Cyber Command ogłosiło gotowość bojową wszystkich zespołów odpowiedzialnych za działania w cyberprzestrzeni. W związku z tym Departament Obrony USA zaczął oceniać wyniki ich działań operacyjnych – pisze C4ISRNET.

133 zespoły liczące 6200 osób osiągnęły niedawno sprawność bojową. Będą odpowiedzialne za obronę sieci i systemów teleinformatycznych, wojsk amerykańskich oraz wsparcie dla operacji przez nie prowadzonych. Dodatkowo mają prowadzić działania wywiadowcze wymierzone w przeciwników Stanów Zjednoczonych. 

Czytaj też: CYBERCOM: Wszystkie zespoły cyberbezpieczeństwa osiągnęły gotowość bojową

W ramach 133 zespołów, 39 będzie odpowiadało za ochronę Stanów Zjednoczonych przed wrogimi cyberatakami. 50 z nich ma być odpowiedzialne za ochronę kluczowych systemów i sieci Departamentu Obrony. Pozostałe będą angażowały się głównie w operacje ofensywne i bezpośrednie wsparcie na polu walki dla innych rodzajów wojsk.

Czytaj też: Cyber Command "pełnym" dowództwem Pentagonu? 

Jak podkreślają eksperci w rozmowie z C4ISRNET, początkowa sprawność bojowa została uzyskana. Potrzeba jednak miesięcy treningów, zanim wszystkie zespoły będą działać jak jeden organizm. Problemem są kwestie logistyczne przy przenoszeniu takiej liczby urządzeń w przypadku misji mobilnych. Rozwiązaniem w przypadku niektórych z nich może być zastosowanie usług chmurowych.

Komentarze