Reklama

Polityka i prawo

Państwowa cyberobrona wkracza na rynek. Spółka NASK S.A. zainaugurowała działalność

  • Ilustracja: ESA

Instytut badawczy NASK powołał spółkę NASK S.A., która będzie obecna na rynku telekomunikacyjnym. W jej ofercie znajdą się m.in. usługi bezpieczeństwa, centrum danych, hostingu, a także dostępu do internetu, telefonii oraz sieci korporacyjnych. Wcześniej były one dostarczane przez instytut badawczy, który skupi się na innych projektach.

Dyrektor instytut badawczego NASK Wojciech Kamieniecki powiedział, że spółka NASK S.A. będzie budowała swoją pozycję rynkową, bazując na posiadanych unikatowych kompetencjach będących efektem bliskiej współpracy z macierzystym instytutem.

Czytaj też: CERT Narodowy na razie przy NASK

W planach NASK S.A. jest oferta centrum danych, świadczona w modelu chmurowym oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań telekomunikacyjnych. Spółka zamierza rozwijać wokół nich szereg usług dodatkowych, w pierwszej kolejności z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Chcemy wprowadzać na rynek i rozwijać wypracowane przez instytut NASK rozwiązania oraz czerpać z know-how najlepszych specjalistów w tworzeniu nowej oferty do zastosowań w sektorze małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw, jak i w skali całego kraju

Marek Zaliński członek zarządu NASK SA

NASK S.A. w ramach bezpieczeństwa oferuje ochronę przed atakami DDoS, wielofunkcyjne zapory zapewniające pełną ochronę na styku sieci lokalnej z internetem, tokeny generujące bezpieczne jednorazowe hasła. NASK S.A. będzie się również zajmowało audytami bezpieczeństwa teleinformatycznego, które stwierdzają stopień zgodności badanego obiektu z ogólnie przyjętymi standardami i normami. Spółka ma też odpowiadać za efektywne zarządzenie bezpieczeństwem informacji w przedsiębiorstwie.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) jest instytutem badawczym podległym Ministerstwu Cyfryzacji.  Głównym celem jego działalności jest zapewnienie bezpieczeństwa internetu.

Komentarze