Obywatel Chin aresztowany w związku z cyberatakami w USA

1 września 2017, 14:23
Prezydenci Chin i USA: od lewej Xi Jinping i Barack Obama, 2015 rok

Na wniosek amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości (Justice Department) aresztowano Yu Pingana, 36-letniego obywatela Chin, którego oskarża się o to, że we współpracy z dwoma innymi Chińczykami włamał się do sieci komputerowych trzech firm z USA.

Jak informuje New York Times, zatrzymany Chińczyk oskarżony jest o włamania do komputerów rządowych USA oraz na firmy ubezpieczeniowe i inne podmioty. Miał brać udział w ataku na Office of Personel Management, w wyniku którego wykradziono dane osobowe milionów pracowników federalnych.

Według amerykańskiego dziennika, sprawa zatrzymania Yu Pingana to jedna z pierwszych spraw prowadzonych przez organa ścigania USA przeciwko obywatelom Chin od czasu podpisania w 2015 roku przez prezydenta Baracka Obamę i Xi Jinpinga porozumienia dotyczącego ograniczenia działalności szpiegowskiej w cyberprzestrzeni.

Czytaj też: Skaner Defence24. Małecki: Czy można mówić o wojnie w cyberprzestrzeni? Cyfrowe zależności USA-Chiny-Rosja

Powyższa sprawa pokazuje, że amerykańsko-chińskie porozumienie z 2015 roku jest dalekie od ideału.  Obama miał wówczas przestrzegać prezydenta Chin Xi Jinpinga, że USA będą ścigać i karać sprawców cyberwłamań.

 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24