Reklama

Strona główna

NSA wykorzystywała cyberataki do obrony własnej

Siedziba NSA w Fort Meade w Maryland / CCO Public Domain
Siedziba NSA w Fort Meade w Maryland / CCO Public Domain

Bruce Schneier, amerykański kryptograf i specjalista w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego, na swoim blogu napisał o kontrowersyjnych praktykach NSA. Z informacji Schneiera wynika, że National Security Agency (NSA) – amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, stosowała metodę przeniknięcia do sieci wroga w celu zwiększenia zdolności obronnych USA.      

Z dokumentów przekazanych przez Edwarda Snowdena można wywnioskować, że NSA stosuje metodę cyberataku na serwery i sieci hakerskich grup powiązanych z obcymi wywiadami, w celu zwiększenia możliwości obronnych Stanów Zjednoczonych. Krótko mówiąc amerykańskie specsłużby do obrony własnego kraju zastosowały… cyberatak.

Czytaj także: Rośnie zagrożenie cyberatakami ze strony Korei Północnej

Autor bloga schneier.com jest także autorem kilku książek opisujących zagadnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz kryptografii. Jest także założycielem oraz dyrektorem technicznym firmy BT Counterpane. Zdaniem Schneiera dane zebrane przez NSA w sieci mają dużą wartość w dziedzinie obronności, gdyż zawierają informacje o możliwych, przyszłych celach cyberataków, jakie wobec USA planowali hakerzy.

Dzięki penetracji sieci NSA ujawniła informacje o planowanych cyberatakach na różne służby i instytucje w USA i nie tylko, dzięki czemu wywiad USA mógł odpowiednio wcześnie zareagować i zapobiec wielu atakom. Zdaniem blogera nie każdy cyberatak jest zły, szczególnie jeśli jest on przeprowadzony w celu zapobieżenia potencjalnemu niebezpieczeństwu danego państwa.

Komentarze