Reklama

Strona główna

Nowy wirus atakujący Androida, Loapi, może fizycznie uszkodzić telefon

Fot. Flickr.com / Eduardo Woo / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Eduardo Woo / CC 2.0

Nowy wirus atakujący urządzenia z Androidem, Loapi, może tak bardzo obciążać wykorzystanie zasobów telefonu, że doprowadzi do jego fizycznego uszkodzenia. Loapi najczęściej infekuje telefony użytkowników przeglądających treści dla dorosłych i instalujących fałszywe antywirusy.

Wirus ma architekturę modularną, która pozwala dostosować działanie złośliwego oprogramowania na telefonie użytkownika tak, aby spełniało konkretny cel hakerów. Loapi może więc służyć do bombardowania właściciela telefonu wyświetlanymi ustawicznie, niechcianymi reklamami, do pozyskiwania w tle kryptowalut z wykorzystaniem zasobów urządzenia, a także użycia go w celu przeprowadzania zdalnie sterowanego ataku typu DDoS (ang. distributed denial of service). O sprawie poinformował we wtorek serwis The Register.

 

Próbka oprogramowania, którą testowali badacze bezpieczeństwa komputerowego, podczas eksperymentu tak intensywnie wykorzystywała zasoby urządzenia, na którym działała, że bateria telefonu uległa wybrzuszeniu, a obudowa telefonu - deformacji.

 

Loapi to wirus, który bez wiedzy użytkownika telefonu, na którym działa, wykonuje kod napisany w języku Javascript. Podczas prowadzonego eksperymentu w ciągu doby skrypt dokonał próby otwarcia 28 tys. stron internetowych, co doprowadziło do dużego przeciążenia telefonu.

 

Wirus infekuje telefony, których użytkownicy wchodzą na niektóre strony przeznaczone dla dorosłych, a także instalują oprogramowanie z niezweryfikowanych źródeł, często podające się za aplikacje antywirusowe. 

 

PAP - mini

Komentarze