Reklama

Armia i Służby

Nowy ośrodek szkoleniowy IT NATO powstanie w Portugalii

Fot. Janusz Walczak MON / Flickr / domena publiczna
Fot. Janusz Walczak MON / Flickr / domena publiczna

W Portugalii powstanie baza nowo utworzonej Akademii ds. Łączności i Informacji NATO (NATO Communications and Information Academy NCI): głównej organizacji szkoleniowej w Agencji Komunikacji i Informacji NATO (NCI Agency). Budowa nowoczesnego, w pełni zabezpieczonego obiektu o powierzchni 13 tys. metrów kwadratowych, która rozpoczęła się 23 maja br. ma zostać ukończona w październiku 2018 r. Obiekt powstaje w Oeiras niedaleko Lizbony.

27 marca br. portugalskie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kontrakt na budowę, wynoszący 19,5 miliona euro (21,81 miliona dolarów). Wykonawcą obiektu został lokalny konglomerat firm z kapitałem prywatnym Mota-Engil, mimo że praca jest w pełni finansowana przez Program Inwestycyjny Bezpieczeństwa NATO ( NSIP). O budowie nowego ośrodka NATO poinformował serwis janes.com.

Czytaj też: Wojsko wzmacnia bezpieczeństwo wymiany danych

Po uruchomieniu nowego ośrodka, co planowane jest w trzecim kwartale 2019 r. Akademia NCI zastąpi kilka innych ośrodków szkoleniowych NATO, w tym Szkołę Łączności i Systemów Informacyjnych w Latinie we Włoszech oraz Ośrodek Szkoleniowy ds. Kontroli i Kontroli w Glons w Belgii. 

Komentarze