Reklama

Strona główna

Nowy dyrektor GCHQ

Siedziba brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ Fot. Domena Publiczna
Siedziba brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ Fot. Domena Publiczna

Jeremy Fleming, zastępca dyrektora generalnego MI5, za zgodą premier Theresy May został powołany na stanowisko dyrektora Government Communications Headquarters (GCHQ). Fleming zmienił na stanowisku szefa GCHQ Roberta Hannigana, który w styczniu br. zrezygnował ze sprawowania tej funkcji.

Fleming był jest zastępcą dyrektora generalnego MI5 od 2013 roku. Stanowisko szefa GCHQ obejmie w połowie kwietnia. Powołanie Fleminga na to stanowisko zostało przeprowadzone w wyniku procesu rekrutacyjnego pod przewodnictwem doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Sir Marka Lyalla Granta. Ten ostatni wyjaśnił, że kandydatura Jeremy Fleminga wyłoniona została w wyniku silnej konkurencji i uznano go za wybitnego kandydata na następnego dyrektora GCHQ, czyli Centrali Łączności Rządowej.

Nowy dyrektor GCHQ jest według Granta specjalistą ds. bezpieczeństwa narodowego o najwyższym standardzie, który jest szanowany w całej społeczności bezpieczeństwa narodowego, w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami. Kandydatura Fleminga została także zatwierdzona przez odchodzącego dyrektora Roberta Hannigana, który powiedział o Flemingu, że ma on duże doświadczenie w służbach wywiadowczych.

Czytaj także: Oskarżenia o szpiegowanie Trumpa przez GCHQ okazały się fałszywe

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział dziś w prasie, że gratuluje Jeremy'emu Flemingowi nominacji na stanowisko dyrektora GCHQ w ważnym czasie dla służby. - Wiem, że będzie kontynuował doskonałe wyniki Roberta Hannigana w prowadzeniu tej wyjątkowej organizacji, gdy umiejętności i pomysłowość brytyjskiej wspólnoty wywiadowczej mają kluczowe znaczenie dla obrony Wielkiej Brytanii przed atakami cybernetycznymi, działaniami terrorystów i innymi zagrożeniami - powiedział minister Boris Johnson. 

Reklama

Komentarze

    Reklama