Reklama

Strona główna

Nowa fala fałszywych maili podszywających się pod Pocztę Polską

  • Obrona Terytorialna 3
    Obrona Terytorialna 3

Poczta Polska ostrzega, że w ostatnich dniach użytkownicy poczty elektronicznej, w tym jej klienci, po raz kolejny otrzymują fałszywe maile, których nadawca podszywa się pod należącą do Skarbu Państwa spółkę. Maile mogą zawierać wirusa lub załączniki ze złośliwym oprogramowaniem.

Fałszywe wiadomości często zawierają treści nieprawdziwe, np. informacje o nieodebranej przesyłce lub wezwanie do zapłaty za przechowanie przesyłki. W ten sposób nadawcy mogą próbować wyłudzić informacje poufne, takie jak dane logowania czy numery kart bankowych. W wiadomości zwykle podane są linki do stron internetowych lub plik ZIP (np. E-Awizo 24-03-2016.docm).

Poczta Polska zaleca nie otwierać podejrzanych wiadomości, a przede wszystkim ignorować załączniki i odnośniki, gdyż mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie. Spółka, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa reprezentowany przez ministra infrastruktury i budownictwa, nie wysyła automatycznych powiadomień z adresów [email protected] czy [email protected]. Nie dołącza też do wiadomości żadnych załączników.

To nie pierwsza zmasowana akcja cyberprzestępców tego typu. O podobnym zagrożeniu Poczta Polska informowała w ub.r.

Mimo słabej jakości fałszywych wiadomości, wielu internautów dało się wówczas zwieść cyberoszustom pobierając załączniki. W efekcie na ekranie pojawiał się komunikat z żądaniem okupu w bitcoinach za odzyskanie dostępu do przechowywanych na komputerze danych, takich jak dokumenty, zdjęcia, filmy etc.

Usunięcie szkodliwego oprogramowania wymaga fachowej wiedzy, dlatego Poczta Polska przestrzega, że lepiej zawczasu zachować czujność i ostrożność, by uchronić się przed atakiem hakerów.

Komentarze