Reklama

Polityka i prawo

Następca NotPetya? Ukraiński bank centralny ostrzega

Fot. Musia-97/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Musia-97/Wikipedia Commons/CC 3.0

Ukraiński bank centralny ostrzegł pożyczkodawców o pojawieniu się nowego złośliwego oprogramowania, które może doprowadzić do podobnych skutków jak atak z użyciem NotPetya. Ma ono rozpowszechniać się za pomocą załączników w wiadomościach poczty elektronicznej.

Ukraiński bank centralny współpracuje z rządowym CERTem i policją w celu wzmocnienia obrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Jednym z elementów tego proces jest szybsza wymiana informacji z sektorem bankowym.

Zdaniem przedstawicieli banku kod złośliwego oprogramowania, jego masowa dystrybucja oraz fakt, że nie zostało one wykryte przez oprogramowania antywirusowe wskazuje na przygotowanie do kolejnego zmasowanego cyberataku, którego celem będzie ukraiński sektor finansowy.

Czytaj też: Duński gigant stracił 300 milionów dolarów

Pod koniec czerwca br. wirus NotPetya sparaliżował pracę ukraińskich agencji rządowych i przedsiębiorstw komercyjnych. Dotknięte zostały również firmy z innych krajów. Duński gigant transport Maersk stracił prawie 300 milionów dolarów w wyniku ataku.

Według wielu ekspertów Ukraina traktowana jest jako pole doświadczenia dla rosyjskich działań w cyberprzestrzeni. Rosjanie mieli zaatakować systemy wyborczy, infrastrukturę energetyczną oraz być autorem ostatniej zmasowanej infekcji NotPetya.

Reklama

Komentarze

    Reklama