Social media

Mozilla udostępniła dodatek do Firefoksa, który pomoże chronić prywatność

FOT. BLOG.MOZILLA.ORG
FOT. BLOG.MOZILLA.ORG

Mozilla udostępniła we wtorek dodatek do przeglądarki Firefox, który pomoże jej użytkownikom, którzy jednocześnie korzystają z Facebooka, chronić prywatność w internecie.

Rozszerzenie do przeglądarki Firefox o nazwie Facebook Container pozwoli użytkownikom Facebooka zablokować możliwość śledzenia przez serwis społecznościowy tego, co robią w internecie na innych stronach. W związku z tym Facebook nie będzie już mógł kierować do nich reklam na podstawie np. profilu powstałego w oparciu o historię przeglądanych stron internetowych bądź wyszukiwanych treści.

Jak zaznacza Mozilla, Facebook Container nie ochroni użytkowników przed wykradzeniem ich danych bądź inną formą nielegalnego pozyskania, tak jak to miało miejsce w przypadku firmy Cambridge Analytica, która niezgodnie z prawem pozyskała dane niemal 50 mln użytkowników Facebooka. Użycie nowego rozszerzenia do Firefoksa nie ochroni też użytkowników Facebooka przed wniknięciem reklamodawców w szczegóły informacji, jakie zamieszczają oni na swoich profilach w tym serwisie społecznościowym.

Po zainstalowaniu w przeglądarce Facebook Container kasuje pliki cookies pochodzące z Facebooka, a następnie wylogowuje użytkownika z serwisu. Gdy ponownie zechce on wejść na Facebooka, strona zostanie uruchomiona w specjalnej karcie z niebieskim obramowaniem, co oznacza działanie rozszerzenia. Po kliknięciu w link odsyłający do treści znajdujących się poza Facebookiem strona otworzy się w nowej karcie, a wszelka aktywność osoby ją przeglądającej pozostanie dla Facebooka niewiadoma.

Platforma społecznościowa Facebooka zezwala reklamodawcom na dostęp do informacji o użytkownikach serwisu Marka Zuckerberga nawet wtedy, gdy przeglądają oni inne strony niż Facebook. Jest to możliwe m.in. za pośrednictwem wtyczek służących do dzielenia się treściami w serwisie, które można napotkać na większości stron internetowych zawierających np. treści informacyjne.

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także