Reklama

Strona główna

Manewry cyberbezpieczeństwa w krajach ASEAN

Fot. pixabay.com CCO Public Domain
Fot. pixabay.com CCO Public Domain

Japońska agencja odpowiedzialna za współpracę międzynarodową (JICA) poprosiła NEC Corporation, międzynarodowe konsorcjum z dziedziny informatycznej z siedzibą w Japonii, o przeprowadzenie manewrów cyberbezpieczeństwa w sześciu krajach należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Pierwsza edycja ćwiczeń odbędzie się na przełomie lutego i marca tego roku.

Japońskie ministerstwo spraw wewnętrznych już od 2013 roku regularnie przeprowadza krajowe testy zabezpieczeń cybernetycznych. W ostatnich latach cyberbezpieczeństwo stało się poważnym problemem dla Filipin, Kambodży, Indonezji, Laosu, Mjanmu i Wietnamu. Wszystkie te państwa wezmą udział w najbliższej edycji szkolenia organizowanego przez NEC na polecenie japońskiego rządu.

Scenariusz przeprowadzanych manewrów cyberbezpieczeństwa i technologie używane do połączenia stolic oddalonych od siebie nawet o ponad 5,5 tys. kilometrów w linii prostej (chodzi o dystans pomiędzy Dżakartą, stolicą Indonezji, a stolicą Japonii Tokio), nie są znane.

Czytaj także: Operacja BugDrop wymierzona w ukraiński sektor energetyczny.

Mniejszą odległość pokonamy lecąc z Warszawy do stolicy Indii, Nowego Delhi (5,2 tys. kilometrów). Ponieważ nie da się przenieść całej infrastruktury krajowej, testy odbędą się za pomocą bezpiecznego połączenia internetowego.

Testy bezpieczeństwa i wspólne ćwiczenia krajów Azji nie są jedynym co oferuje Japonia. Administracja zamierza przekazać przedstawicielom innych państw niezbędną wiedzę oraz szereg dobrych praktyk, które powinni zaimplementować w swojej infrastrukturze.

Reklama

Komentarze

    Reklama