Reklama

Strona główna

Lekcje cyberbezpieczeństwa w angielskich szkołach

school / pixabay.com
school / pixabay.com

W Wielkiej Brytanii w szkołach będą oferowane lekcje z cyberbezpieczeństwa. Ma to na celu znalezienie przyszłych ekspertów w tej dziedzinie i właściwe ich ukierunkowanie oraz dalsze szkolenie, aby w przyszłości chronili swój kraj przed atakami cybernetycznymi.  

Początkowo w programie tym weźmie udział 5700 wybranych specjalnie 14-letnich uczniów, którzy cztery godziny tygodniowo będą się uczyć zagadnień z dziedziny cyberbezpieczeństwa w pilotażowym, pięcioletnim programie. Jego start przewidziano na wrzesień bieżącego roku.

W ubiegłym tygodniu komisja Commons ostrzegła, że brytyjskim specjalistom od bezpieczeństwa brakuje umiejętności w zakresie wiedzy o bezpieczeństwie cybernetycznym i tym, jak je zapewnić. Ryzyko cyberataku na infrastrukturę krytyczną Wielkiej Brytanii jest aktualnie oceniane jako jedno z czterech największych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa.

Czytaj także: Rosja centrum rozwoju ransomware

Jako szczególne zagrożenie postrzega się możliwość cyberataku przez grupy rosyjskich hakerów, powiązane z tamtejszymi służbami specjalnymi i Kremlem. Obawy te są jak najbardziej uzasadnione, biorąc pod uwagę ataki hakerskie do jakich dochodziło w Stanach Zjednoczonych podczas ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

Brytyjski Departament Kultury, Mediów i Sportu przeznaczyć ma na projekt szkolenia młodych specjalistów od cyberzagrożeń 20 milionów funtów. Środki te będą przeznaczone na lekcje, które będą miały na celu naukę o aktualnych cyberzagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi. Zdaniem Matta Hancocka z brytyjskiego Ministerstwa Cyfryzacji i Kultury, dzięki temu programowi można będzie wyłowić tysiące najlepszych i najzdolniejszych młodych ludzi, którzy zostaną wyszkoleni w zakresie nowatorskich umiejętności dotyczących cyberbezpieczeństwa. Według ministra Hancocka Wielka Brytania jest zdeterminowana do przygotowania się na nowe wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa i będzie w tym celu szkolić młode talenty.

Reklama

Komentarze

    Reklama